МИЛЕНА ДРАВИЌ ПОЧИНА ПРЕД 2 ГОДИНИ, А ТЕК СЕГА СЕ ОТКРИ СЕ! Таа со години вешто ги криеше овие детали!

15 октомври, 2020
милена

Милена го запозна Драган Николиќ на снимањето на филмот „Хороскоп“, а подоцна од дружењето се роди љубовта.

Во филмот „Како двајца будали се сакаа“ во 1971 година, нивните патишта повторно се прекрстија, а потоа тие решија да се венчаат за време на паузите за снимање. Побараа дополнителен час, отидоа во општина Врачар и се венчаа, а кума им беше Сека Саблиќ
Пред точно две години, на 14 октомври 2018 година, не напушти најголемата дива на српскиот и југословенскиот филм, легендарната Милена Дравиќ.

Приказната за жена со меко срце, неверојатна способност да се трансформира, огромна душа и топли очи започна на 5 октомври 1940 година. Таа порасна со нејзината мајка Ана, таткото Миленко и братот Раде во Доржол. Таа завршила во Првата машка гимназија, посетувала часови по балет и се обидела како модел. Нејзиниот талент за глума го препознала нејзината тетка, сестрата на нејзиниот татко.

Кариерата ја започнала на 18-годишна возраст, кога во Сараево ја забележал словенечкиот режисер Франтишек Шап и и понудил улога во филмот „Вратата останува отворена“. По ова достигнување, режисерите навистина ја сакаа младата, талентирана и убава актерка.
Следуваа филмови со најголемите sвезди на театарот во тоа време, а клучен момент во нејзината кариера беше филмот „Пребројен“. Тогаш започна нејзината соработка со jубиша Самарџиќ, а наскоро Милена и Љубиша беа најдобриот и најбараниот тандем за бројните достигнувања што ги забележаа.

Милена го запозна Драган Николиќ на снимањето на филмот „Хороскоп“, а подоцна љубовта се роди од дружењето. Во филмот „Како двајца будали се сакаа“ во 1971 година, нивните патишта повторно се прекрстија, а потоа тие решија да се венчаат за време на паузите за снимање. Побараа дополнителен час, отидоа во општина Врачар и се венчаа, а кума им беше Сека Саблиќ.

Милена имала улоги во над 100 филмови, каде играла домаќинки, воени хероини, бунтовници, самохрани мајки, а честопати предизвикувала насмевка на целата нација во комедиите, но исто така ги расплакала сите. Покрај филмот и телевизијата, таа имала над 70 улоги во театарот.

Ги доби сите награди што може да ги добие еден уметник, па дури беше наградена и во Пула, Венеција и Кан.

Иако многумина не го знаеја ова, Милена имаше два брака пред Гага Николиќ. Првпат се омажила во 1960 година со режисерот Младомир Пуриша Ѓорѓевиќ. Сепак, по неколку години заеднички живот, тие одлучија да се разведат. Потоа се омажи за петгодишниот режисер Воислав Кокан Ракоњац, но нивниот брак во 1969 година беше прекинат со неговата прерана смрт. Две години подоцна, таа ја запозна љубовта на нејзиниот живот.

Драган и Милена немале деца, што, како што често изјавуваа, им даваше можност да ги сметаат сите деца за свои. Во една прилика, тие ги дадоа сите пари што ги собраа за нов автомобил на целосно непознато семејство, бидејќи ја видоа нивната тажна приказна на телевизија.