Направивме лажна Венеција од 20 милиони евра, луѓето бараат од нас да влезат во шоуто без хонорари…

24 октомври, 2020
pjimage-2020-10-23t163119-815

Иако не можам да зборувам за договорите на одделни задругари, српските медиуми пишуваа дека натпреварувачи како Луна Џогани, Миљана Кулиќ, Кристијан Голубовиќ или Кија Коцкар имаат хонорар над 100.000 евра за секоја натпреварувачка сезона.

Дали гледате „Задруга“? „Секако дека не“, е најчестиот одговор кога ќе прашате некого дали го следи контроверзното српско реално шоу.

Но, бројките велат поинаку. Според статистиката објавена од продукцијата Пинк, првата сезона на „Задруга“ ја гледале повеќе од шест милиони луѓе од регионот. И покрај фактот дека голем број луѓе критикуваат ваков вид на телевизиска содржина коментирајќи дека има негативно влијание врз општеството промовирајќи погрешни вредности, како што се неморал или насилство, реалното шоу има армија фанови фасцинирани од скандали со години.

На едно место има поранешни криминалци, музички sвезди, дами поврзани со проституција, старлети и спортисти…

Гледајќи ги нивните, честопати неморални, постапки, тие чувствуваат доза на надмоќ и полесно се справуваат со своите животни проблеми. Сè на сè, реалните шоуа се еден вид социјален експеримент, потврда на човечката природа и доказ дека луѓето се желни за драма, крв и секс. Продуцентите на овој проект отворено коментираа како ги избираат кандидатите, колку пари вложиле во проектот, но и зошто Хрватите котираат толку добро во српското реално шоу, без влакна на нивните јазици. Па ајде да почнеме по ред …

Местото на дејствување е Шимановци, село во општина Печинци, на половина час возење од Белград. Програмата обединува педесетина натпреварувачи од јавниот живот кои се сместуваат во новиот град. Тоа е верзија на српска Венеција, во која, како што ни велат од продукцијата, биле инвестирани повеќе од 20 милиони евра. Мозокот на целиот проект е Жељко Митровиќ, сопственик и продуцент на Пинк телевизија, кој донесе скапи уметнички дела, бродови, глисери, па дури и роботи на имотот, но и најважните, најлудите и најконтроверзните ријалити играчи. За почеток, исто така, нè интересираше зошто сè поголем број луѓе сакаат да учествуваат во програми како што е „Задруга“.

– Главната причина е рекламирање. Никој не може да го плати она што им овозможува  учествувото во „Задруга“. Доказ за тоа е фактот дека сè поголем број луѓе контактираат со нас и бараат да влезат во шоуто без хонорари. Секојдневно добиваме околу сто апликации, без претерување. Некои дури доаѓаат во продукциската куќа оставајќи писма и контакти – ни рекоа од Пинк и додадоа дека славата им е поважна на натпреварувачите отколку парите, имајќи предвид дека популарноста во српското реално шоу може да биде многу добро платена. Иако не можат да зборуваат за договорите на одделни членови на Задруга, српските медиуми напишаа дека натпреварувачите како Луна Џогани, Милјана Кулиќ, Кристијан Голубовиќ или Кија Коцкар имаат хонорар над 100.000куни по сезона. Што е вистински доказ дека добар реалист може да „сврти“ повеќе пари во една сезона отколку музичка sвезда во „реалниот свет“. Во четвртата сезона на шоуто влегоа дури пет Хрвати, кои веќе во првиот месец се истакнаа како главни фаворити за победа, а не смееме да ја заборавиме минатогодишната победничка Ива Гргуриќ, која со своето учество ги помести границите на реалните шоуа.

На прашањето зошто Хрватите се истакнуваат во српското реално шоу, продуцентите одговорија:

– Станува збор за добар избор на кандидати. Долгогодишното искуство во спроведувањето на програмите за реално шоуа ни помогнаа да развиеме систем за избор на кандидати. Сите натпреварувачи поминуваат многу тестови, но деталите се строго чувана тајна – велат тие.

Ова шоу има добиено многу награди ширум светот, а Пинк ни откри дека „тајната“ на нивниот успех е напорна работа, стотици луѓе кои работат на овој проект десет месеци, но и брилијантните идеи на креаторот на овој проект. Овој проект трае цели десет месеци, па затоа ни е тешко да направиме паралели со некои други проекти, но продуцентите на „Задруга“ ни открија во интересен разговор како нивниот проект се разликува од другите.

– Списокот е долг. Никој во светот не се осмели да изгради град со ваква инфраструктура и содржина. Ние емитуваме 27/7, на дури четири преноси и на апликацијата, гледачите можат да ја ротираат камерата за 360 степени и да го следат секој чекор од својот фаворит без цензура. Инвестирани се над 150 милиони куни во овој проект, а реализацијата на ова шоу чини дури 10.000  евра на час – ни раскажуваат продуцентите, кои ни открија дека кавгите и тепачките не се најгледаниот дел од програмата. Имено, нивната статистика покажува дека луѓето најмногу ги следат љубовните драми на одделни членови на „Задруга“. На крајот, нè интересираше и дали е вистина дека некои натпреварувачи успеваат да прошверцуваат мобилни телефони или наркотици со оглед на тоа што некои гледачи коментираа како гледаат употреба на недозволени супстанции.

– Тоа е невозможно. Ниту една игла не може да влезе во „Задруга“. Мешачи се поставени низ целиот имот, па ваквите приказни се лажни – ни рекоа на крајот.

ИЗЈАВА НА ЕКСПЕРТ: Кандидатите не сакаат пари, туку слава…

Парите не се единствениот и најважен мотив за учество во реални шоуа, но има многу повеќе во позадина, велат психијатри и психолози, социолози од кои побаравме да објасниме зошто, и во сè поголем број, луѓето аплицираат да учествуваат во вакви емисии и затоа што, од друга страна, гледачите ги следат нивните животи внатре.

– Примарните мотиви се од нарцисоидна природа затоа што анонимни луѓе сакаат да се покажат и да станат славни. Секој ќе каже дека се пријавиле за пари, но не, тие се мотивирани од популарноста затоа што им пречи анонимноста. Признавањето на медиумите и социјалните мрежи, задоволството е многу голем опиум – вели Хрвоје Хандл, психијатар. Овој „опиум“ може да направи личноста да стане зависник, па оттука влегува во реалнотот шоу од сезона во сезона. Човечката психа е сложена и многу подлабока од она што е на површината.

– Публиката што ќе ги следи станарите во реалните шоуа за нив е всушност вниманието што можеби не го имале од родителите во нивното детство. Конечно ќе добие одредена афирмација, одобрување, аплауз – додава психијатарот. Секој од нас, во својата основа, е малку нарцис, вели тој, но некому му треба нечија туѓа потврда, на некој помалку. Чувството на обожавање се создава од допамин, хормон на добро расположение. На прашањето што се случува кога светлата ќе се изгаснат, д-р Хандл одговара дека некои, ако се поталентирани сами по себе, успеваат да постигнат нешто ново, да станат лидери и слично, додека огромното мнозинство не успева во тоа. Различно е да се има талент и да се биде пејач или актер и да се живее од тоа, објаснува психијатарот. А, како да се живее затворен во куќа со недели, па дури и месеци, со странци?

– Зголемениот број на оние кои се пријавуваат на реални шоуа, исто така, може да биде последица на бегството од сегашната корона. Во секој случај сме полузатворени, а потоа луѓето, кои веќе се склони да го сторат тоа, се пријавуваат за да избегаат во нешто позабавно, повозбудливо – интересно е гледањето на психологот Мирјана Назор. Луѓето, вели таа, се уморни од стравовите и вознемиреноста за тоа што ќе се случи утре, тие гледаат дека државата не работи, па затоа бараат различни начини за бегство – и оние кои се пријавуваат како судии и оние кои тогаш го гледаат Некој бега во филм, некој во книга, некој на зајдисонце и некој на – реалност, се смее психологот. Инаку, додава тој, луѓето мораат да се занимаваат со своите животи, и тоа не им е многу привлечно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum