ОТКРИЕНА ГОЛЕМА ТАЈНА ОД КАРИЕРАТА НА ЧОЛА: Профитираше од конфликтот меѓу Бреговиќ и Балашевиќ, а еве како!

23 декември, 2020
0_1000x0

Да не беше тоа, тој можеби немаше да биде толку популарен

Многу интересна, и секако за многумина непозната, приказна се крие зад големиот хит на Здравко Чолиќ „Маџарица“.

Песната што беше неизбежна на сет-листата на нашиот поп великан од објавувањето во 1981 година на албумот „Мало појачај радио“ требаше да се вика „Опатица“, а текстот го напиша Џорџе Балашевиќ. „Панонски морнар“ го предаде текстот на Горан Бреговиќ задолжен за музика, сепак…

На Брега, наводно, не му се допаднал текстот. Тој беше убеден дека песната ќе помине многу подобро како „Маџарица“ отколку како „Опатица“. Балашевиќ, познат како уметник кој не сака да се мешаат во неговите текстови, ја отфрли таквата можност, па Брега и Џоле никогаш повеќе не соработувале за време на нивните кариери.

На крајот, песната му припадна на Здравко Чолиќ под името „Маџарица“ и стана еден од најголемите хитови во неговата кариера.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris