ПО ОСТАВКАТА, Јована Јоксимовиќ откри со што се занимава сега

30 септември, 2020
47693084_776344629393503_7948471750317832070_n

Сподели со обожавателите

Откако минатата недела српската водителка Јована Јоксимовиќ, сопругата на пејачот Жељко Јоксимовиќ и нејзиниот колега Срѓан Предојевиќ нагло престанаа да работат со ТВ Прва, во српските медиуми се шират разни теории и секој има своја страна на приказната. Многумина на тој начин ја поддржуваат оваа популарна водечка двојка, додека други ги обвинуваат за сè.

Во српските медиуми се проширија разни теории, како на пример дека причината за отпуштањето не е скандалот што го направија Јована и Срѓан затоа што управата на телевизијата побара од водителот Флип Ќукановиќ да биде водител на емисијата во петок. Имено, Информер пред неколку дена напиша дека причина е нивното арогантно однесување, но и навреди и омаловажувања на колегите, поради што наводно биле пријавувани повеќе пати.

Во секој случај, Јована Јоксимовиќ на Прва ТВ- не се враќа. Затоа многумина се прашуваат што прави сега, а одговорот го даде на социјалните мрежи. Бидејќи сеуште нема нови ангажмани, Јована своето време го поминува играјќи игри. И тоа не било какви. Имено, како што откри на својата сторија на Инстаграм, нејзината омилена игра е инспирирана од неа и нејзиниот сопруг, еден од најпопуларните регионални пејачи, Жељко Јоксимовиќ. „Играта е врвна“, напиша Јована, која сè уште чека деловни ангажмани.

Да потсетиме, Јована пред неколку дена се огласи на социјалните мрежи во врска со скандалозниот отказ. И додека многумина ја обвинуваат за мобинг врз нејзините соработници, таа им се заблагодари.„Убедени сме дека тука има и закон и правда и ќе сториме сè за да ги најдеме и да ги добиеме. И од сега ќе ги објавуваме само нашите фотографии на Инстаграм. Нема од што да се срамиме. Ви благодарам, со почит до сите колеги и пријатели. П.С. Мислам дека не би било фер да се заврши сето ова без таа основна благодарност до тимот со кој работевме со години. Тоа беше нивно шоу колку и нашето и им должиме повеќе отколку што можам да кажам. Ви благодарам драги мои“, рече Јована.

Инаку, Јована и Срѓан ја започнаа својата заедничка кариера на РТС, каде што беа водители на утринската програма пет години. Потоа се преселија во Пинк каде заедно ја водеа утринската емисија дури осум години. После тоа, на Прва ТВ од 2018 година тие беа домаќини на „Утро со Јована и Срѓан“.