Почина Мустафа Надаревиќ! Засекогаш ќе го паметиме по овие улоги!

22 ноември, 2020
изе

Обожавателите низ целиот регион беа тажни од веста дека Мустафа Надаревиќ, хрватски и босански филмски, театарски и телевизиски актер и театарски режисер, починал на 78-годишна возраст.

На Надаревиќ му беше дијагностициран рак. Неодамна беше пуштен од болницата. Помина време дома во Загреб, од каде не замина заради епидемиолошката состојба.

Улогите што ги играше со години ќе останат запаметени. Од Дуја во Вели Мист, преку Леоне Глембај до Изет Фазлиновиќ во Луд, збунет, нормален.

Која е вашата омилена улога на Мустафа Надаревиќ?

Надаревиќ е роден во Бања Лука за време на Независна држава Хрватска, а поради бомбардирањето на градот, со семејството се преселил во Загреб.

Посетувал прво одделение во основно училиште во Загреб, а потоа се преселил во Босански Нови, каде престојувал седум години, а потоа во Риека. Заврши средно училиште во Риека, а своите први актерски чекори ги направи во театарската група на Виктор Кар Емин.

Завршил Академија за драмски уметности во Загреб, а театарската кариера ја започнал во Младинскиот театар во Загреб. Од 1969 до 2018 година бил член на Драмата на Хрватскиот народен театар во Загреб. Тој беше гостин на ХНК Иван пл. Зајц во Риека, ХНК во Сплит и на Летниот фестивал Дубровник.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi