Пред 29 години животот на Лепа Брена целосно се промени

8 декември, 2020
49858165_1236271916527013_662033591761174637_n

Љубов за која вреди да се зборува

Пред 29 години, на овој ден, се омажи српската пејачка Лепа Брена. Нејзината љубов со поранешниот тенисер Боба Живојиновиќ сè уште цвета, дури и по толку години. Како што рече таа тогаш, тие минале навистина многу работи заедно, но ништо не можело да влијае на нивната долгогодишна љубов.

На почетокот на нивниот брак, и двајцата беа успешни луѓе кои беа подготвени да ја градат својата кариера. Додека Брена полека стануваше една од најголемите sвезди на поранешна Југославија, Боба мораше да ја заврши кариерата една година по бракот поради повреда на грбот.

„И така, ние двајцата 29 години“, напиша пејачката со серија фотографии, од кои едната е од нивната венчавка. Таа ја опиша нивната врска како победа на љубовта и разбирањето. И самата признава дека Слободан е љубовта на нејзиниот живот, па затоа не е изненадувачки што тие важат за еден од најхармоничните парови во Србија.

„Боба и јас сме изострени од животот и научивме што е најважно, а тоа е да ја одржуваме заедницата ако се сакате и почитувате едни со други. Мислам дека почитта и љубовта се носат и учат од моето семејство. Живееме во систем во кој жените и мајките не се ценети, во кој тоа е законски нормално и некаде во реалноста не е поддржано. Секој ден слушаме што се случило со жена, мајка, дете, што влијае врз мене како јавна личност и врз мојата сопруга, сестра, мајка која има поддршка од целото семејство “, рече таа во една прилика.

Она за што и двајцата се многу горди е семејството. Имено, 60-годишната жена е мајка на два сина, 28-годишниот Стефан и 22-годишниот Виктор. Заедно со нив двајца, Боба го има и 35-годишниот Филип со Зорица Накиќ.