Северина објави видео со својот син и болна порака: Денес е денот кога срцето застанува…

28 септември, 2020
северинна насловна

Откако не му ја честиташе годишнината на бракот на својот сопруг Игор, Северина и одбележа тежок датум на Инстаграм.

Заедно со видеото на кое се гледа како нејзиниот син Александар ја гушка на бродот додека свири песната My Heart Will Go On, таа објави емотивна порака во која се наведува дека поминале цели 10 месеци од судскиот налог за доделување на заедничкиот син на Милан Поповиќ и Северина го гледа во пократки интервали.

“Ништо не боли повеќе од страдањето за дете. Тоа го сакаше природата. И тоа ни даде сила. Да се ​​бориме, да издржиме. И јас ќе се борам. Во таа агонија, она што најжестоко гори како постојан жар во стомакот е неправда, бидејќи како да Никој не го слуша и не гледа. Верувајте ми, понекогаш дури и најсилното срце тешко може да продолжи да чука. И секој ритам остава лузна. И така 10 месеци. Денес е денот кога срцето застанува. Полни се 10 месеци од „привремената мерка“ Оваа „привремена мерка“ утврди дека моето дете спие двапати месечно со мене, да го гледа 10 часа под работната недела и секој втор викенд почнувајќи од сабота во 10 часот наутро и така 10 месеци, „привремено“, чувствувајќи се како кога најгласниот крик како никој да не го слуша. Или не сака да го чуе. Но, утре е нов ден… “, напиша Северина.

Нејзините следбеници веднаш и оставија бројни пораки за поддршка.

„Не се откажувај  срце“, „Држи, сето тоа ќе си дојде само по себе“, „Можам да замислам како се чувствуваш“, „Секој драгоцен момент останува засекогаш, но оваа неправда нема да остане таква“, беа некои од коментарите.

Потсетуваме, Северина го загуби старателството над нејзиниот син Александар на крајот на минатата година. Судијата донесе привремена мерка според која детето оди да живее кај таткото, а мајката може да го посетува двапати неделно и секој втор викенд.

Во август 2019 година, Општинскиот суд во Загреб донесе привремена мерка што ја спречува Северина да објавува фотографии на Александар на социјалните мрежи. Северина го спомна ова на почетокот на овој месец кога на нејзиниот прв училишен ден објави нејзин цртеж наместо нејзиниот син.

“Среќно на сите родители. Да се ​​вооружиме со многу трпеливост … Отидовме во 3 одделение! Не можам да споделам фотографија од мојот син како и сите други мајки, но можам да нацртам слика од него, за што сум многу горда. Среќно, љубов на мама”, напиша таа Северина под објавата.