ШОК ИНТЕРВЈУ НА ЦЕЦА РАЖНАТОВИЌ! Никогаш поискрена ИСПОВЕД за животот, децата, внукот Жељко, па откри и каков МАЖ ѝ е потребен

16 септември, 2020
2254941_screenshot-43_ls

Светлана – Цеца Ражнатовиќ открива колку сè се сменило откако нема концерти, односно од почетокот на 2020 година и моментот на појава на вирусот Ковид 19.

– Не е сјајно како порано. Едвај се сеќавам на концертите и дека ги имаше, а тоа е она во што уживам и што ме исполнува со голема енергија. После концертот, ќе бидам среќна, горда, исполнета и имам повеќе волја за живот и за сите други обврски. Ни се случи оваа корона, што е навистина голема несреќа за сите, и се надевам дека ќе помине што е можно побрзо.

Последниве години избегнувавте честа соработка со медиумите, иако секој ден се пишува за вас, сакале или не. Дали во одреден момент ви падна тешко што медиумите помпезно се однесуваа на вашите семејни настани, пред сè на доаѓањето на вашиот внук Жељко и на сè друго што се случи?

– Главно не сакав луѓето да пишуваат за мене секој ден, ако ме прашате. Поточно за раѓањето на Жељко, ништо не ми пречеше. Бев толку среќна што можев да шетам по улица и да зборувам за тоа колку сум среќна. Мене ми пречеше и ми пречи кога се објавуваат невистинити информации, а кога се градат приказни засновани на објави на Инстаграм или лажни објави на споменатата мрежа. И ми пречи кога весник или портал свесно објавува лага, а следниот ден тие бараат изјава дека би го негирала сето тоа, и затоа тие имаат возбуда за сето тоа околу два дена. Сето тоа може да се сведе на иста реченица – непрофесионалност. Се обидувам да имам добра соработка со седмата сила, но секако дека варира. Сè зависи од тоа како кликнувате со уредникот и колку сте подготвени да дадете. Како и колку тие знаат да го ценат тоа. На крајот, луѓето прават погрешен пристап и остваруваат краткорочна соработка. Сакам стабилни и нормални деловни луѓе со кои, кога ќе се согласите за нешто, така функционира.

Вие сте баба за прв пат, Вељко е татко за прв пат, а Богдана мајка, Анастасија сигурно сретнала некои досега непознати емоции во таа смисла. Кој се снајде најдобро за овој краток период и дали беа распределени „должностите“ околу малиот принц на кој било начин?

– Секако дека најдобро се снајдов јас. Едноставно сум тука, го сакам тоа дете, можам да му дадам смеа, радост, мое време. Родителите стануваат побогати и поискусни секој ден во тоа како е да се биде родител. Што се однесува до Анастасија, Богдана и Вељко, можете да ги прашате лично.

Судејќи според Инстаграм, може да се види дека често излегувате во град, па дека не сте нон-стоп во куќата и заклучени во стапица – како што би рекле некои?

– Кога новинарите ми го бројат тоа, очигледно излегува дека често сум надвор од куќата. Ако ме прашате, излегување два, три пати месечно и не е често според мене. Но, нека биде дека често сум надвор од куќата. Едноставно, имам нормални социјални потреби како и сите други човечки суштества, а тоа е да имам социјален живот. Имајќи предвид дека немам патувања, концерти и слично, барем можам да имам време во јавноста за моите пријатели и да одам на вечера каде што ќе се опуштам и ќе уживам малку.

Како изгледа кога Цеца се појавува во преполн ресторан?

– Секој ми се восхитува во тајност, во себе (се смее). Само се шегувам малку. Луѓето доаѓаат да не пречекаат, да фотографираат, што е нешто сосема нормално. Ако ме прашате, што би рекле денешните клиники, ако некој ме „мува“- тоа не се случува.

Дали мислите дека е тешко да ѝ се пријде на Цеца денес и да се обиде да ја придобие? Дали мажите имаат храброст?

– Да не се лажеме, тешко е да ми се пристапи. На пример, дури и ако сакате да ми пријдете во ресторан, нема шанси да не го видат тоа сите. Вие дури и не знаете како ќе реагирам. И така натаму. Факт е. Не знам како да ги советувам припадниците на посилниот пол. Она што со сигурност можам да го кажам – прва нема да им пристапам.

Дали сакате да кажете дека мажите не флертуваат со вас на социјалните мрежи?

– Ако флертуваат со мене, тогаш тоа е на некои од моите лажни профили, што би рекле младите. Ова се веројатно некои профили што не се оригинални на Цеца. Никој не ме „мува“на моите профили, ми оставаат убави коментари полни со почит, ми се восхитуваат, но тоа е далеку од флерт.

Како треба да изгледа човек кој може да ја освои најголемата балканска sвезда?

„A onda si se ti pojavio kao da si magija“. Да бидам малку сериозна, не ми треба волшебник или чудотворец, потребен ми е некој што може да ја разбуди таа хемија меѓу нас. Како ќе изгледа, сега со малку повеќе животно искуство, можам да кажам дека нема правила, но сепак сум естет и обожавам убави појави.

Како што минуваат годините, од што најмногу се плашите?

– Тој список на стравови е долг. Само да бидеме здрави, сè друго ќе биде лесно. Кога имам здравје, можам да поправам или ублажам сè друго.

Под една од објавените фотографии, напишавте „црвено на радост“. На што најмногу се радувате овие денови?

– Како прво, го напишав тоа затоа што сакам да предвидам неколку убави и радосни настани. Ќе видиме дали тоа ќе се случи. Што се однесува до денешните радости, јас сум најсреќна кога Жељко доаѓа кај мене и кога имаме време за нас и кога можам да го гушкам и да играм со него. Едноставно, во тоа растење, колку е позрело бебето, толку е поубаво времето што го поминуваме. Тој е мојот најголем извор на радост.

Дали Вељко и Анастасија сè уште знаат да се јават и да речат: „Мамо, ми треба тоа и тоа“?

– Секако дека се јавуваат и двајцата и тоа е најнормално. Имаме интензивна секојдневна комуникација, многу сме блиски. Се јавуваат кога треба, но и во друга прилика како оваа. Никој ништо не сака овде, тие се многу зрели, скромни во своите барања и тоа е тоа.

Обично се знае дека летувате на Кипар, како изгледаше ова лето оваа година?

– Мрачно, заклучена во четири sида. Или со она што би рекле новинарите „често излегувате во град“. Излегов малку во Белград, малку во Србија. Жал ми е што не заминав, но што е – тука е.

Коментарите на луѓето што ве следат тврдат дека никогаш не сте изгледале подобро. Сте ослабнале, видовме како вежбате. Дали мислите дека генетиката или некој друг фактор игра улога во ваша корист?

– Го прочитав коментарот дека ова е програма за обработка на фотографии. Секако дека го користам затоа што тие програми ги користат и девојчиња во дваесеттина години, зошто и јас да не ги користам? Но, да бидеме јасни, тука е грижата, козметиката, задоволството, исхраната, но најмногу од сè има дека кога човекот е задоволен, тој блеска поинаку. Во моментов, јас сум смирен и задоволен, затоа блескам, го забележувам тоа затоа што луѓето во директен контакт со мене ме опсипуваат со комплименти. Нескромно, но искрено. Морам да признаам дека уживам.

Дали некогаш сте подготвени да направите филм во кој би раскажале сè што јавноста сака да знае толку многу, а никогаш не дознала. Се разбира, сè треба да биде вистина, без разубавување и менување на настаните.

– Секој што ми понуди да снима филм или понуди соработка, а станува збор за сериозни странски филмски компании, сите имаа свои услови. Овие услови, меѓу другото, имаа задолжителна една ставка да им ја дадам мојата биографија што тие ќе ја поправат во одредени сегменти како што им одговара. Тоа беше и почетокот и крајот, односно причината зошто никогаш не се согласивме. Едноставно, за да направам филмска серија, и сè да биде вистина, очигледно би требало да го финансирам сама. Во моментов немам ниту такви афинитети ниту финансии.