Тага во семејството на Горан Бреговиќ: Се случи ненадејна смрт!

28 октомври, 2020
goran_bregovic_19012010_013


Дајана Бреговиќ Мариќ, сестрата на популарниот сараевски музичар Горан Бреговиќ (70), со кого израсна во Сараево, почина во Сплит на 61 година. “Во длабока болка, објавуваме дека г-ѓа Дајана Бреговиќ Мариќ одеднаш нè напушти. Поради голема тага, беше извршен тивок погреб со нејзиното потесно семејство на гробиштата Ловринац”, пишува во некрологот објавен во Слободна Далмација.


Меѓу ожалостените се сопругот Веле, децата Ленко, Орнела, Дејан, Јелена, Глорија и Ален и браќата Горан и Предраг и внуците Иван, Дејан, Ноа и Киара. Дајана Бреговиќ Мариќ е помлада сестра на водачот на Бјело Дугме и творец на „Оркестарот за свадби и погреби“, Горан Бреговиќ.

Горан ја помина својата младост со неа затоа што неговите родители Фрањо и Борка беа разведени, па тој живееше малку со неговата мајка во Сараево, а малку и со неговиот татко во Сплит, каде што сега починатиот татко Фрањо служеше во тогашната ЈНА и основаше ново семејство. Едно време, сестрата на Брега се појави во медиумите и зборуваше за растењето со нејзиниот славен брат и за тоа како некогаш му го дала презимето на својот син Бреговиќ затоа што нејзините браќа немале машки потомци.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum