„ТРОШОЦИТЕ СЕ СТРАШНИ ЗА НАС, А ПРИХОДИТЕ СЕ НУЛА“ Цеца ја откри ситуацијата на сцената за време на пандемијата: „И ние имаме семејства и ние сме живи суштества …“

10 септември, 2020
download

Фолк sвездата Цеца Ражнатовиќ имаше успешен настап во Луцерн, по што во неделата се врати во српската престолнина

Пред да замине дома, Цеца Ражнатовиќ ја отвори душата пред белградскиот аеродром „Никола Тесла“, каде зборуваше за нејзиниот настап во Луцерн, како и за проблемот со кој се соочува сцената.

Имено, како што е познато, пандемијата на коронарниот вирус влијаеше на фактот дека бројни настапи на пејачите не се одржуваат или откажуваат.

– Во Луцерн е многу порелаксирано. Тие треба да носат маски во затворени простори, а не на улица, одат целосно слободно. Цирих е нешто поразличен, тие се поригорозни, веројатно затоа што имале зголемување на бројот на заразени лица. Како и да е, доволно беше само да излезам на сцената и да ја почувствувам таа енергија конечно. Навистина ни недостасува тоа – рече Цеца за емисијата „Ексклузив“ и продолжи:

– Сцената е навистина во неволја. Не зборувам за мене сега, Чола, Лукас, Брена … И зошто да не зборуваме за нас? За нас, трошоците се гадни, приходите се нула, а замислете само овие луѓе да работат за многу, многу помалку пари. Не мислам дека е фер. Тоа нешто што медиумите малку го влечат, естрадата се жали. Па се жали, се разбира, затоа што имаме семејства и ние сме живи суштества што треба да преживеат – таа е искрена фолк sвезда.

Цеца наведува дека на нејзиниот лет имало патници.

– Лукас и јас бевме сами во бизнис класата, но имаше патници. И таму, и тука. Луѓето функционираат, животот мора да продолжи. Ова може да го земе Бог, да прашаме колку долго, но ние треба да живееме и да преживееме – изјави таа.