3 идеални дестинации за одмор во октомври! Сонце, море и одмарање на мозок!

21 септември, 2020
одмор

Како што има нешто добро во секое зло, така и растењето на заболени од корона вирус носи со себе некои добри работи кога станува збор за патувањето.

Капацитетите на хотелите не смеат да бидат пополнети повеќе од 50 проценти, што значи дека нема да бидете преполни со гости ниту на плажа ниту кога користите хотелски капацитети.

 Помалку луѓе = повеќе мир и тишина, што ќе ви биде особено пријатно ако работите работа што бара комуникација со голем број луѓе. Бидејќи многу дестинации станаа недостапни за нас поради пандемијата на вирусот корона оваа година, ние предлагаме одмор во три земји кои не се премногу далеку од Македонија, се финансиски прифатливи за просечен српски турист и може да се одморите во нив во октомври и во екот на сезоната – сето тоа зависи од личните афинитети .

Египет – Хургада и Шарм ел Шеик

Црвеното Море е едно од најтоплите во светот, а сезоната на капење во најпопуларното одморалиште Хургада трае од март до ноември. Просечната температура на воздухот во октомври се движи од 27 до 32 степени, а температурата на морето е околу 27 степени, што е идеално за прскање и уживање. Веќе во ноември, температурите паѓаат за еден степен или два, но и тогаш нема да биде доцна да патувате за одмор во Хургада.

Ако веќе сте биле во Хургада, и обожавате да нуркате и сакате корали, нема да погрешите ако изберете друго популарно летно одморалиште во „земјата на фараоните“ – Шарм ел Шеик. Морето е топло, нема комарци, а температурите на воздухот се исти како во Хургада. Временската прогноза ветува дека нема да има врнежливи или ветровити денови.


За да отидете во Египет, потребно е да се направи негативен PCR-тест за вирусот корона, не постар од 72 часа. Цената на тестот е околу 6.000 динари, а може да работите и на нивниот аеродром, каде чини 30 долари.

 Турција – Анталија

Градот на Средоземното Море, кој има 300 сончеви денови годишно, е совршена дестинација за оние кои сакаат да пливаат, да се сончаат, да одат и да одат на шопинг за време на нивниот одмор. Температурата на воздухот во октомври ќе биде околу 33 степени, додека морето ќе биде постудено за шест степени Целзиусови. Аеродромот се наоѓа на 13 километри од центарот на градот, така што нема да патувате долго до хотелот.

Голем број луксузни хотели, ресторани, барови и бутици ја прават Анталија модерен туристички центар; овој град ја носи титулата туристичка престолнина на Турција. Колку што е развиен како туристичка дестинација, толку е привлечен и за оние кои не се љубители на пливање во морето. Прекрасна природна атракција во непосредна близина на главниот град на туризмот во Турција се водопадите на реката Дуден, чиј долен тек е претворен во бајковити излетнички места.

Она што ја прави Турција уште попривлечна за српските туристи, е концептот all inclusive во повеќето хотели, точните цени и фактот дека можеме да влеземе во оваа земја без негативен тест за PCR на корона вирус.

Бугарија – Варна

Одморалиштето Златни песоци е едно од најпопуларните на бреговите на Црното Море во Бугарија. Песочната плажа е долга неколку километри, бројни хотели, ресторани и клубови, аква парк, се сите објекти што ги чекаат туристите доколку се решат да поминат одмор во нашето соседство.

Во првата половина на октомври, нè чека малку постудено време отколку во Египет и Турција – просечната дневна температура ќе биде околу 23 степени, додека морето ќе биде постудено – идеално за оние кои сакаат да „челикуваат“. Ако не ви се допаѓа, можете да пешачите покрај морето со часови и да ги впивате божествените мириси кои се шират од зимзелеста шума сместена над летното одморалиште.