6 градови и села што изгледаат како од бајка!

23 септември, 2020
европа

Европа крие мноштво прекрасни градови и села кои честопати изгледаат како да потекнуваат од една од бајките на браќата Грим.

Од населбите покриени со снег до белите градови врежани во карпите, може да се најде некоја магична магија во секоја од овие европски дестинации.

Ви ги претставуваме градовите кои се познати како најчудесните, а кога ќе ги видите фотографиите ќе разберете зошто:

Сетенил де лас Бодегас, Шпанија

 Градот од 12 век, Сетенил де лас Бодегас, е врежан целосно во карпа. До неодамна, поради економски проблеми, овој историски град во Андалузија беше пред колапс, но благодарение на значајната инвестиција, тој повторно започна да заживува.

Обновените пештерски куќи сега служат како елегантни домови на Airbnb, а улиците се наоѓаат подземни вински барови, ресторани и специјализирани продавници за храна, кои продаваат познати филети и маслинки.


Алберобело, Италија

 Алберобело е град кој се состои од над 1500 т.н. скапани куќи, бели куќи покриени со покриви со сув камен, поради што се наоѓа на списокот на светско наследство на УНЕСКО.

 Точното потекло на овие необични варовнички куќи не е познато, но најстарата скапана куќа во Алберобел датира од 14 век.

Некои историчари веруваат дека овие ниски куќи без малтер биле популарни во доцниот среден век, бидејќи биле лесни за расклопување, што значи дека жителите можеле да избегнат данок. Денес, овие необични градби сè уште служат како живеалишта, како и ресторани, пансиони и продавници за сувенири, како и за сместување во туристи.

Велика Планина, Словенија

Високо на словенечките Камник-Савиња Алпи се наоѓа Велика планина, една од последните традиционални населби за добиток во Европа. Поддржано од врвови прекриени со снег и опремено со колиби, ова мало планинско село потсетува на местото помеѓу „Средната земја“ на Толкин и Нарнија С. Луис. Cableичарницата и лифтот ги подигнуваат посетителите на врвот, но има и добро обележана и убава патека до која може да се стигне.

Кога ќе стигнете таму, можете да го испробате ракот со сирење Трниќ, да се почестите со Штрукjiи или да одите по некоја од многуте патеки за возење и возење велосипед што минуваат низ пасишта. За да имате подлабок увид во животот на сточарите на Велика Планина, поминете ја ноќта во една од селските куќи.

Бамберг, Германија

Бамберг може да се пофали со еден од најголемите и најдобро сочувани стари градови во Европа, благодарение на што е под заштита на УНЕСКО од 1993 година. Овој прекрасен баварски град е изграден покрај реката Регниц, па многу антички канали и средновековни камени мостови ги пресекуваат нејзините тесни калдрмисани улици и украсени барокни згради.

Стариот град Бамберг најдобро се истражува пеш или со велосипед, така што ќе имате доволно време да ја набудувате прекрасната архитектура.

Рајн, Норвешка

Рајн е село во кое живеат околу 314 луѓе во подножјето на врвовите на големата норвешка планина Рајнбринген. Планинарите претпочитаат да го посетуваат ова место во текот на летото, но рибарските колиби што висат над мирната, кристално чиста лагуна над градот, изгледаат уште почудесно кога изникнуваат од белиот снег.


Ако на тоа го додадеме и вечерниот спектакл на Северна светлина, напуштени плажи со бел песок и сино од фјордовите на Лофотен, не е ни чудо што патниците го сметаат ова мало рибарско село за едно од најубавите не само во Европа, туку и во светот.

Замокот Комб, Англија

Ова мало село во Вилтшир често е рангирано меѓу најубавите места во Велика Британија и лесно може да се разбере зошто. Камените колиби не се променија многу откако се изградени во 16 век, и тука се собраа најистакнатите ткајачи за време на проширувањето на трговијата со волна во Англија.

 Денес, Castle Combe е идилично место од кое можете да ги истражите шумските патеки во Котсволдс, да се почестите со печено говедско месо со сос од црвено вино покрај оган и да пробате најнежни попладневни чаеви.