6 најсмртоносни европски туристички атракции: Нереални погледи и опасност која ја заледува крвта во вените! (ФОТО)

14 октомври, 2020
230923_shutterstock-1723784263_ls

Ако сакате да патувате и да истражувате, имајте на ум дека последиците од посета на овие места можат да бидат опасни ако не бидете внимателни

Многу луѓе сакаат да го чувствуваат адреналинот за време на патувањето и да уживаат во шармот на истражување на нови места. Но, постојат атракции во Европа кои би можеле да ви се одбијат од  главата доколку премногу истражувате. Затоа, бидете внимателни ако одлучите да посетите некое од овие прекрасни места.

Мохерските карпи во Република Ирска

На западниот брег на Ирска се наоѓа една од најистакнатите крајбрежни обележја на оваа држава: Мохерски карпи – долги 8 км, високи до 213 метри на највисоката точка.

Овој спектакуларен пејзаж привлекува туристи, но помалку е познато дека е едно од местата каде што луѓето ги загубија животите. Многумина паднаа, а само неколку преживеаја.

Иако нуди божествен поглед и сцена од фотографијата, карпите се толку стрмни што лесно се сопнуваат и ја губат рамнотежата. Комбинација од силни ветрови и дожд или вода што се издигаат до височините од океанот може да бидат смртоносни.

Малиот пат на кралот во Шпанија

Уште една убава, предизвикувачка, но многу опасна и смртоносна атракција се наоѓа во Шпанија. Тоа е пешачка патека од бетонска конструкција поддржана од железни носачи долж стрмните sидови на планинските карпи во провинцијата Малага.

Тие беа изградени за да им се олесни на работниците таму да се движат од една на друга страна и беа затворени до 2015 година поради несреќи.

Тие се широки само 3 метри, а многу љубопитни луѓе ја тестирале својата среќа на тоа место, искачувајќи се на врвот на планината.

Мон Блан во Франција

Мон Блан, или како што преведува Белата планина, е масив кој се наоѓа на Алпите, лежи покрај француско-италијанската граница и достигнува до Швајцарија. Тоа е највисокиот врв на Алпите и највисокиот врв во Западна Европа – околу 4807 метри.

Исклучително е опасно бидејќи таму годишно повеќе од 100 луѓе го губат животот. Ова е предизвикано од чести промени во временските услови, ненадејни лавини и бури, како што се кршење карпи. Ветерот може да достигне брзина од силни 95 км на час, и ако додадеме скриени пукнатини покриени со снег, јасно е дека опасноста демне од сите страни.

Трка на бикови во Шпанија

Шпанија е позната по трките со бикови, атракција што предизвикува многу полемики.

Иако шпанската традиција датира од 14 век, денес се повеќе луѓе протестираат против овој настан поради големиот број повреди на луѓе, како и животни.

Традиционално се одржува во Памплона, а го следат повеќе од десет илјади посетители. Целта е да се примами бикот и честопати се случува луѓето да бидат прегазени, или уште полошо, избодени со рогови во различни делови од телото.

Чернобил

По експлозијата во Чернобил во 1986 година, целиот свет остана во шок. Последиците од зрачењето оставија голем белег на областа, па дури и денес има прашања на кои одговорите не се познати.

Тролтунг карпеста формација во Норвешка

Оваа карпеста формација се наоѓа на околу 1.100 метри надморска височина во општината Уленсванг, во областа Вестленд во Норвешка.

Дури 1400 метри надморска височина, овој камен е прекрасна глетка за фотографирање. Тој нуди поглед на езерото Рингедалсватнет, а за искачување ви требаат 12 часа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum