Бахамите се сон на секој човек – тие се дом на најубавите плажи во светот!

1 јули, 2020
630x355

Името на самиот остров најблизу би се превело како „плитко море“, што секако придонесува за популарноста на неговите плажи.

Главниот град Насау

Можете да ги истражите историските и модерните ќошиња на Насау, главниот град на Бахамите, чиј  голем дел е прогласен за светско наследство на УНЕСКО, сè додека уживате во погледот на тиркизната сина боја на океанот пред вас. Со своите снежно-бели песочни плажи, Бахамите се совршена дестинација за да се разгалите и уживате.

Она што никако не треба да го пропуштите ако ги посетите Бахамите, е прекрасниот корален гребен Аравак, кадешто ќе можете да уживате во зајдисонцето над Атлантикот, прошетка низ центарот на Насау со посета на Пиратскиот музеј, како и посета на резерватот “Розев песок”

Рајски свињи

Исто така, постои мал остров чиишто единствени жители се домашните свињи. Не е јасно како овие свињи стигнале до Островот, но има неколку легенди за тоа, па дури и „теории на заговор“.

Локални специјалитети

На крајот на денот, не пропуштајте ја можноста да уживате во локалните специјалитети, како крофни со школки, хамбургери направени од локални групар риби или ракчиња.