Бегство од гужви во автентични дестинации – 4 далечни места кои ќе ве остават без здив!

28 мај, 2020
b

Се надеваме дека наскоро ќе можеме повторно да го патуваме светот слободно, и додека ограничувањата се на сила, ние немаме друг избор освен да размислиме и да ги испланираме нашите потенцијални идни дестинации. Додека ништо не им фали и на популарните туристички дестинации како Рим, египетските пирамиди, Малдиви или Мачу Пикчу, ние ви носиме неколку помалку населени дестинации кои сигурно ќе ве остават без здив, па којзнае, можеби имате авантуристички дух и ќе одите по нивниот пат.

1. Раја Ампат, Индонезија

Совршена алтернатива за раздвижениот и преполн Бали, овие егзотични индонезиски острови се рај за љубителите на кристално чиста вода, нуркање ,уникатно море и подводни предели.Ова е архипелаг што се состои од околу 1000 острови лоцирани во Западна Папуа. Главните острови (а со тоа и полесно достапни) се Мисол, Вагего, Бантанта и Салавати. До нив може да се стигне со траект од Соронг (каде што има аеродром).Островите се навистина бајковити – низ густата џунгла во внатрешноста ќе се пробиете до прекрасните бели песочни плажи, па затоа треба да дојдете овде и да уживате.

2. Choquequirao, Перу

Чудото на Инки на  Мачу Пикчу е на врвот на списокот на сите зависници од патувања. Меѓутоа, ако сакате да ги избегнете толпите во ова пост-пандемиско време, предлагаме да ги посетите урнатините на друга тврдина Инка – Choquequirao, која сè уште е релативно непрепознаена кај туристите.До неа се доаѓа од перуанскиот град Кахор по пешачење од два дена. Патувањето се исплати затоа што, покрај голем број туристи, ќе избегнете плаќање и за билет, а по патот ќе добиете и добра кондиција.

3. Етиопија

Најпопуларните сафари дестинации како Кенија, Танзанија и Јужна Африка дефинитивно вреди да се посетат. Се разбира, овие земји ви нудат одлични начини да го запознаете светот на дивите животни, но постои и друга одлична алтернативна дестинација во Африка. Ова е Етиопија, каде што исто така можете да имате искуство со сафари и да забележите лисица Симиен, мајмун Гелад или етиопски игла.На северот на земјата вреди да се посети градот Гондар, познат по својата тврдина и замок, а потоа продолжете со патувањето кон планините Симиен, каде е можно да се забележат некои од веќе споменатите, загрозени животински видови. Јужно од главниот град Адис Абаба е Националниот парк Bale Mountains, познат по глацијалните езера, мочуришта, шуми, вулкани, но и – 22 илјади видови пеперутки.

4. Антарктикот

Иако е поголем од Европа, тој е еден од најоддалечените делови на копното на планетата. Оние кои сакаат крстарења и авантури можеби ќе сакаат да дојдат тука со брод, но треба да имате предвид дека доаѓањето во која било варијанта не е евтино. Добра идеја е да се комбинира патот со патување во Аргентина затоа што многу патувања до Антарктикот започнуваат од градот Ушуаја, па можеби патувањето до снегот и мразот не е лош почеток да го ископате Мелбек во земјата на Марадона.Патувањето до Антарктикот е одлична можност за сите оние кои сакаат да видат најразлични животни, вклучувајќи мали пингвини, китови,  но и многу видови птици.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi