Богатите купуваат државјанство во земјите кои не се зафатени со пандемијата на Ковид-19: Не може секој, условот е…

29 август, 2020
WHektkpTURBXy84Y2IwMjM5YjdlZjViMGQ4MTY5ODZiMDAzYmJmMGU3MC5qcGeSlQLNA8AAwsOVAgDNA8DCww

Кога корона вирусот започна да се шири на почетокот на март, еден од водачите од Силициумската долина во Сан Франциско го повика производителот на засолништето за опстанок. Тој сакаше да знае како да отвори тајна врата на неговиот мултимилионски бункер, 11 метри под земја во Нов Зеланд.

Тој бизнисмен не е единствениот богат човек кој практично избегал во Нов Зеланд за време на пандемијата, пишува Блумберг. Со години, островската нација беше видно место во плановите за опстанок на богатите Американци кои се загрижени дека, да речеме, вирусот може да го парализира светот. Сега, кога се покажа дека е една од земјите кои најдобро се борат против пандемијата на короната, стана уште поактуелна.

Сепак, Нов Зеланд не е единственото место каде што одат богати луѓе во такви ситуации, но исто така и нуди државјанство или престој во замена за инвестирање во таа земја. Најблиската земја која го нуди практично исто е Црна Гора.

На пример, можете да стекнете право за живот, работа и студирање во Нов Зеланд ако учествувате, да речеме, со два милиони долари. Со нашите соседи, во Црна Гора, купувањето стан се смета како инвестиција за која може да се добие црногорски пасош врз основа на проектот на Владата за економско државјанство. Според одлуката на Владата, црногорскиот пасош може да се добие преку инвестиции во туристички проекти, преработувачка индустрија и земјоделство.

Сето тоа зависи од видот на визата за престој потребна за земјата што ќе ја изберете. Околу 1,2 милиони евра, вклучително и набавка на имот, чини, на пример, државјанство за брачен пар на Малта.

Потенцијални купувачи на овие планови за итни случаи повеќе не се лица, туку цели семејства. Во првите четири месеци од оваа година, побарувачката за овие услуги во специјализирана компанија за овие потреби скокна за 49 проценти, во споредба со истиот период во 2019 година. Сега има 22 проценти повеќе од оние кои сакаат да аплицираат за нова виза за државјанство или престој .

Иако островите од Карибите се најпознати по ова, каде што можат да се изолираат на песочни плажи, она што е клучно за богатите сега и што бараат повеќе се држави кои импресионираа во борбата против Ковид-19, како Австралија и Нов Зеланд.

Покрај тоа, луѓето на овој потег гледаат како на средство за управување со богатството, како на начин на патување без визи, пишува „ Kashmir Observer“.

Интересот за програмата за престој во Португалија се зголеми во последните месеци. Оваа земја гледа шанса во тоа затоа што богатите би можеле да го вратат пазарот на недвижнини.

Тајландската влада, на пример, нуди „елитни“ визи за живеење за богати странски државјани, дозволувајќи им да живеат во земјата за околу 3.000 американски долари годишно. Има седум различни пакети, а најскап е шемата „Elite Ultimate Privilege“ за 60.000 долари за 20-годишен престој, пишува „Business Insider“.

За добивање на други пасоши или дозволи за престој е потребно време – најмалку три месеци за програмите во Карибите, а многу подолго за оние во Европската унија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris