Цело село во Шведска на продажба. Еве која е цената

30 мај, 2020
село

Пандемијата на коронавирус може да го запре најголемиот дел од глобалниот пазар на недвижности, но не и во Шведска.
Имено, едно село во оваа земја се продава за 70 милиони шведски круни (6,5 милиони евра).
Сатра Брун е „велнес село“ во предградието на Стокхолм.

Селото датира од 1700 година кога д-р Самуел Скраг открил извор на вода во Сатра и го купил околното земјиште. Потоа изгради бунар, куќа со извори, болница, црква и куќи.

Ова беше во време кога растеше популарноста на природните извори, бидејќи се веруваше дека пиењето и капењето во вода со висок квалитет имаат балансирачки и лекувачки ефект врз здравјето.

Во 2002 година, универзитетот ја продаде Сатра Брун на група од 16 локални претприемачи, а селото оттогаш се води како место за бањски туризам. Од 2015 година, селото има и фабрика за шишиња, која е вклучена во продажбата. Тоа е еден од седумте извори кои добија највисоки светски награди за чистота во Шведска.

Сатра Брун и сите имоти се регистрирани како d.o.o., што значи дека нема ограничувања за странските купувачи, рече брокерот asонас Мартинсон, кој ја опиша архитектурата на селото како „прошетка низ времето“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi