Европски град на пивото и чоколадата со најгуста мрежа на замоци во светот

12 мај, 2020
naslovna

Бругес  е наречен Венеција на Северот заради многуте канали и мостови, и ако одлучите да го посетите, добро е да знаете дека таму не во недела скоро не работи ништо. Покрај најквалитетното пиво и чоколадо, овој прекрасен град може да се пофали и со најголем број замоци на метар квадратен во светот.

Како да стигнете од аеродромот до центарот?

Најблискиот аеродром до градот до кој можете да летате е Меѓународниот аеродром Остенде-Бриж. Оддалечен е 25 километри од центарот на градот, а во случај да патувате до Бругес  од Брисел, постои воз кој сообраќа директно од аеродромот и може да стигнете до Бругес за еден час.

Од аеродромот до центарот на Бругес, можете да земете комбинација од автобус и воз, комбинација на трамвај и воз или директна автобуска линија. Најкраткото возење е првата опција која ќе ве чини од 7 до 10 евра онолку колку што треба да издвоите за втората опција. Најдолгата, но најевтина опција е возење со автобус, каде што возењето што ќе го платите 6 евра трае речиси два и пол часа.

Како да се движите низ градот?

Најдобрата опција за истражување на градот е да се земе автобус што сообраќа цел ден. Автобусите заминуваат на секои 5 минути за да не мора да чекате долго, додека за билет од 60 минути ќе платите 3 евра. Прекрасно е што можете да се смените од автобус во автобус онолку колку што сакате, но проверете дали ќе го сторите тоа во рок од 60 минути. Не грижете се, можете да го истражувате центарот на градот пеш и нема да се уморите.

Интересни факти за Бругес

Тие велат дека ова е еден од оние градови што има најголем број замоци на својата површина од само 139 км2. Има скоро 50 од нив, па ако ја сакате историјата, ова место ќе ви биде идеален избор. Можеби ќе ве потсети на друг град, а тоа е Венеција. Ако сега размислувате зошто на почетокот мислите на многу канали и мостови, имате право. Токму заради каналот и повеќе од 80 мостови, тој се нарекува Венеција на Северот, и да, ќе можете да го истражувате со пловење на каналите, така ќе се чувствувате барем за кратко време како во „Градот на љубовта“.

Градот е познат по својата чипка, но и по одличното чоколадо. Но, бидете внимателни кога ќе ја купите и побарајте рачно изработена етикета. Она што ќе ги развесели верниците е дека ова е град каде што еднаш годишно се одржува важна верска прослава – Процесија на светата крв. Се одржува уште од 1149 година, кога фламански гроф достави драгоцени мошти на градот, кој го купил за време на крстоносните војни. Тоа е сад во кој се чуваше Христовата крв, а денес мноштво туристи доаѓаат тука да се поклонат.

Приказната за најстарата ветерница во Бругес, изградена во 1770 година е исто така интересна и може да се види на првобитната локација денес. Се нарекува Синт-Јаншуизмил и е посебна по тоа што мелницата денес, може да меле брашно. Ако сакате да го истражите, можете да го сторите тоа затоа што ова е единствениот пример за ветерница што е претворена во музеј со мелницата.

Кога сте тука, треба да знаете и дека скоро сè во градот е затворено во недела, затоа добро планирајте го своето патување и што да истражите на кој ден. Слободно можете да го симнете недела од списокот.

Што да се види во Бругес?

Започнете со истражување на историското јадро, кое исто така го призна и УНЕСКО. Одлично затоа што е со големина само 4 квадратни километри, така што 24 часа ќе ви биде доволно време да уживате во она што историјата на овој град треба да го понуди.Историјата ќе ја запознаете најдобро ако одите во Розенхоекаи Хајер, тие не кажуваат без причина дека ова место е најубаво во градот, а сето тоа заради историските канали и згради што ве враќаат во минатото. Доколку сакате да се чувствувате како во Венеција, издвоите 10 евра и час и половина возење низ каналите и истражете го градот од друга перспектива.

Додајте на списокот Црквата на Пресвета Богородица, која може да се пофали со ремек дело на големиот Микеланџело – Мадона од Бругес. Ако сакате да го истражите одблизу, ќе мора да платите 4 евра за да влезете во музејот, додека турнејата во црквата е бесплатна.Во религиозните згради, истражете ја Базиликата на Светата Крв, во која се наоѓа споменатата реликвија која датира од крстоносните војни. Во никој случај не пропуштајте ги воздушните погледи на градот.

Ако не се плашите од височини, искачете се на Кулата во Белфорт. Подгответе се на 366 чекори и имате на располагање 12 евра, но погледот вреди. Бидете сигурни да застанете на пазарот Гроте, именуван по традиционалниот пазар што е отворен секоја среда од 968 година. Се разбира, застанете во една од продавниците и вкусете вкусно чоколадо и не пропуштајте Brouwerij De Halve Maan, позната пиварница каде што можете да уживате во турнеја со пиво за само 12 евра по лице.