Европски острови со прекрасни пејзажи кои мора да ги видите во живо!

9 ноември, 2020
61981603


Шетландските острови се еден вид архипелаг лоциран на северот на Шкотска, кој го опкружува Атлантскиот океан, а нив ги придружуваат Фарски острови, како и бреговите на Велика Британија и Норвешка, што ги прави совршени соседи. Тие исто така го носат името Зетланд и може да се пофалат со антички имиња како што е Зелтајн на шкотски галски јазик, а на старо скандинавските ќе го слушнете името Хјалтленд.

Shetland - 1

Значењето на името може да се објасни како земја на ками, но не дозволувајте ова да ве обесхрабрува бидејќи таму е навистина убаво. Архипелагот се состои од 16 населени острови кои се колку што е можно недопрени. Таму крајбрежјето е навистина непознато, па чекаат 2.702 километри да ги откриете. Оваа област е толку посебна што можете да наидете на различни форми што ги создала природата од гранит, песок, варовник, па дури и вулканска лава. Немојте да се изненадите кога ќе дознаете дека некои од карпите се стари дури 370 милиони години.


Она што е одлично е што островите се близу до Северниот пол, па погодивте, може да ја гледате и поларната светлина. Во текот на зимата навечер честопати можете да уживате во беспрекорни сцени на поларната светлина. Најдоброто место за гледање е Лервик. Архипелагот е заштитен од УНЕСКО како геопарк, па затоа нуди неколку природни атракции. Највисоката точка на островите Ронас Хил се наоѓа на 450 метри надморска височина, а можете да ја искачите со четиричасовно пешачење.


Пешачење, риболов, качување, сурфање, нуркање, возење велосипед, буквално што сакате таму и што можете. Кога сте таму, треба да живеете како локално население, па навистина би било штета да не ги вкусите нивните локални гастрономски специјалитети. Затоа, задолжително порачајте јастог, рак, школка или ракови, повторно ставете овчо месо или солено и суво овчо месо, а исто така е вкусна и локалната супа од компир. Ако копнеете по месо, нарачајте сассермат, што е нивна верзија на зачинета колбас, сервиран во леб со варен кромид.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi