Град на високи жени каде толку многу го сакаат пивото што го нарекуваат „постариот брат“

26 април, 2020
град

Жените во Летонија во просек се едни од највисоките жени во светот, а токму главниот град на оваа балтичка земја Рига е познат по бројните модели кои управуваат со светот на модните писти.

Градот што се наоѓа на балтичкото крајбрежје навистина вреди да се истражува. Ни случајно не го избегнувајте во вашите планови бидејќи ќе ве воодушеви со тоа што има да го понуди, особено со својата култура. Ако се најдете во Рига и само 24 часа, ова е првенствено статија за вас.

Како од аеродромот до центарот?

Меѓународниот аеродром Рига е оддалечен само 13 километри од центарот на Рига, што значи дека возењето нема да биде долго. Најевтината опција која што ви е на располагање, е автобус чија цена е 8 евра во една насока. Возењето од аеродромот до Централната автобуска станица во Рига трае само 26 минути.

Како да се движите најлесно околу градот?

Според вашите потреби, можете да изберете 8 трамвајски линии, 17 патеки за колички и 55 автобуси. Се разбира, достапени се и такси служби, но тоа е најскапата опција. Еднонасочно патување ќе ве чини 1,15 €, а доколку го продолжите вашиот престојот и се одлучите за брзо истражување низ целиот град, ви препорачиваме да купите билет за 20 патувања во вреднот од 20.70 €.

Билетот ќе важи и за во автобус и за тролејбус и за трамвај. Уште подобра идеја, за оние што ќе се одлучат за поголг престој во Рига, е да купат билет за мини автобус. За 25 € добивате 5 дневни билети, кои можете да ги искористите во рок од 15 дена за сите достапни рути.

Интересни факти за Рига

Рига, поради својата убавина, е наречена Париз на Северот. Во околината на Градското собрание било пронајдено дабово дрво, датирано од времето на фараонот, поточно владеењето на Тутанкамон.

Жените во Летонија во просек се едни од највисоките жени во светот, а токму главниот град на оваа балтичка земја Рига е познат по бројните модели кои управуваат со светот на модните писти. Градот е познат по тоа што е дом на повеќе од 4.000 традиционални дрвени куќи, што исто така ја прави Рига уникатна и посебна.

Што да се види и да се доживее во Рига?

Се вели дека правите Летонци секогаш биле приврзани со пивото и толку многу го сакаат, што го нарекуваат постар брат во кругот на семејството. Се разбира, можете да пиете пиво каде и да одите, но жителите на овој град излегоа со генијална идеја и отворија ПИВО СПА во срцето на градот.

Ако ја посетите, тие ви ветуваат уникатна авантура, доза на здравје, како и една голема доза на среќа. Интересно, зарем не? Како што споменавме во воведот, Рига е место кое е познато по својата култура.

Така, во предградието на градот, истражете го Етнографскиот музеј на отворено кој се наоѓа во близина на живописното езеро Југла, до паркот каде можете да научите за уникатните примери на народна архитектура од цела Латвија.

Тоа е најдобро место во Латвија каде можете да научите за сличностите и разликите во начинот на живот од сега и од минатото, а вие само плаќате 2 евра за билет. Вреди! Меѓутоа, кога сте во центарот, не заборавајте да ја истражите старата Рига, историското срце на градот со својата прекрасна култура.

Дури 800 години интересна историја беше повеќе од доволна причина да се стави во историскиот центар на УНЕСКО на списокот на светското наследство. Ќе бидете воодушевени од убавината на прекрасните цркви, големиот број на архитектонски дела, меѓу кои се издвојуваат Куќата на црнците, многу живописни плоштади и камени патеки. Постојат многу причини да уживате во прошетка во стариот дел на градот.

Доколку сакате да направите гастрономски шопинг, не заборавајте да оставите време и за Централниот пазар на Рига и да пробајте некои од специјалитетите како што се сирење, риба, пушено месо, секако овошје и зеленчук во различни комбинации.

Застанете и фотографирајте го Споменикот на слободата, а сигурно ќе бидете и воодушевени од убавината на архитектурата низ улиците.

Ако ви се допаѓа музика, треба да знаете дека Летонците исто така се за заљубени во истата, а особено во операта. Тие се најмногу горди на латвискиот фестивал за песна и танц, еден од најголемите аматерски настани во светот каде се слават хорот и танцот, кој игра значајна улога во нивната култура.

Веќе кога станува збор за музика, посетете ја и латвиската зграда на Национална опера и балет, и прошетајте до Катедралата куќа каде може да ги слушнете специјалните звуци на оргулите изградени во 1884 година, кои сè уште се сметаат за едни од најдобро изградените инструменти во светот.

Доколку сакате музеј, истражете го мото-музејот во Рига, за кој билетот чини 10 евра, а вреди да се прошетате и во Националниот музеј за латвиска уметност. Пронајдете еден од локалните ресторани и пробајте некои од националните јадења како кисела зелка и краставици во разни комбинации, супа од пченка или пудинг од ржан леб, сив грашок во комбинација со пржен кромид и пушена сланина, и зачинете го сето тоа со национален ликер – Црн балзам. Уживајте во Рига!