Хотел „Вестибул“, место каде што владее гостинот: Кога ќе им кажете дека ќе спијат меѓу sидовите изградени во третиот век, тие едноставно остануваат без здив

13 август, 2020
o_14370936_1024

Скоро секоја приказна во светот започнува случајно. Еден поглед, идеја, можеби збор – тие создаваат свет што „оној што движи“ едноставно треба да се обедини, создава, води. Така беше и со „Вестибул“.

Вестибул е, знаете, лоби. Тоа е влезот во Диоклецијановата палата, изградена пред 1700 години од еден од најмоќните императори во златното доба на Рим.

Диоклецијан не бил луд. Размислил внимателно за тоа каде ќе ја смести палатата. Мисла, реализирана, изградена. И толку висок и добар квалитет што ѕидовите сè уште му пркосат на времето, без оглед на вековите што поминале. Тој создал за себе место за одмор, за уживање, за опуштање.

Ненад Низиќ исто така го знаеше тоа и направи приказна што се среќава денес во сите светски публикации.

  • Дури и денес „Вестибул“ ве носи во кралските комори, само денес гостинот владее тука. Местото што императорот го создал за себе сега им припаѓа на нив, да го истражуваат, доживеат и запомнат – вели Нено, кој успеа да го вклучи својот семеен хотел меѓу ретките, меѓу „Small Luxury Hotels of the World“.

Илјадници чуда околу нас

Современиот човек истражува. Се разбира, свесен дека заслужува одмор. Но, тој ретко ќе лежи на плажа и на сонце, современиот патник сака нови приказни и нови искуства. И Сплит ја даде својата душа за тоа.

Околните острови, сплитскиот архипелаг, античката Салона, илјадници чуда околу нас – сите овие места современите номади ги истражуваат, дозволете ми да кажам – и ценат повеќе од нас локалното население, навикнати на убавината. И кога е време да се одморат вечер – тие сакаат да се чувствуваат како императори. И тоа е токму она што се нуди во „Вестибул“.

  • Туризмот е како спорт – вели поранешниот фудбалер од Низиќ.
  • Треба да тренирате секој ден! Нема живот од стара слава, првенството секоја година, сезона, започнува од почеток – ни кажува тој.

Како се изведе од идеа до Вестибул, какви тајни може да ни открие, како успеа да создаде бренд од старите sидови и да биде домаќин на најпознатите луѓе на нашата мала планета?

  • Постојат седум тајни за успехот на кој било добар хотел, ни кажува тој.

На добар пат бевме, мислевме, како да откриеме и да создадеме врвен производ, што и не е баш така невозможно, зарем не? Еве, ги споделуваме тајните со вас!

Постојат седум од нив: историја, природа, дизајн, иновации, искуство, култура и „познат тим“. Ако успеете да го комбинирате ова – немате ограничувања, Нено успеа. Не сам, додава тој, туку со сесрдна помош, трпеливост и љубов на целото семејство.

Му се придружија неговата ќерка Леа, магистер по економија, која е специјализирана за сметководство и ревизија и неговиот син Бруно, кој има магистерски студии за туризам.

Првата тајна над тајните – историја – тимот од „Вестибул“ ја има во малиот прст.

За нив се зборува

  • Кога ќе му кажете на гостинот дека ќе спие меѓу sидовите изградени во третиот век, тој едноставно станува без здив – ни кажува Нено.

Додека тој го обновуваше дотраениот и запоставени простор – тој се даде себеси, пот и солзи, но тоа е причината зошто секој Џид на Диоклецијан се реновираше и се врати во живот според сите правила.

Современ цемент не се користеше, затоа што во тие римски времиња не постоеше како што го познаваме денес, тој беше направен само со вар, тули беа донесени од Италија, мајстори работеа со камен со рака … Работата вроди со плод, денес ентериерот на „Вестибул“ е неверојатен!

И тоа нè носи до третата тајна, до „дизајнирање“. И тука екипата од „Вестибуле“ постигна гол. Она за кое се сеќава и се зборува долго, долго време.

Не вреди да се зборува за природата, го отворате прозорецот и сè ви е јасно. Иновациите никогаш не биле проблем. Познати луѓе кои влегуваат во ѕидовите на палатата сакаат да останат непрепознаени, незабележани, сакаат мир и тоа го добиваат во „Вестибул“. Безусловно. Хотелиерите се таму за, меѓу другото, да ги заштитат своите гости.

Да не спомнуваме кој се спиел меѓу sидови стари милениум (и седумстотини години), од режисери, спортисти, актери, крунисани со светска слава. Били, воодушевена, ќе се врати, сигурно.

Семејството се убедени дека можат да сторат подобро. И нема запирање за нив. Спортистите не се откажуваат. Па, ќе наидете на нивниот хотел на штамнмдовите на најпознатите светски саеми за туризам, тие беа од Лос Анџелес, преку Кан до Берлин и Лондон, Њујорк, ги следат светските трендови, ништо не може да ги изненади.

  • Работата бара постојана инвестиција, постојано присуство на терен. Оваа здравствена криза ви го покажа тоа – ни кажува Нено.

Тие исто така ни покажаа како е можно да се напише прекрасна приказна со заедништво, љубов и напор. На гордост на семејството, до гордост на нашиот град, во чест на хрватскиот туризам.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris