Како изгледа најубавата и највозбудлива рута во светот? :)

2 април, 2020
ruta

Планинската патека што ги поврзува италијанските провинции Ломбардија и Јужен Тирол е една од најубавите и највозбудливи патеки за возење во Европа.

Шестстотини километри од Загреб, од Лаудес во Јужен Тирол на италијанските Алпи, тргнавме со автомобил на оваа улица, преку преминот Стелвио, еден од најубавите и навозбудливи за возење во Европа, која е толку тешка што во деведесетите на релито на олдтајмери од неа излетал Стерлинг Мос, легендарниот возач на Формула 1.

Улицата долга 45,8 километри, наречена Passo dello Stelvio, со дури 60 серпентини, била изградена за цели пет години, од 1820 до 1825 година, според дизајнирањата на инженерот Карл Донегани за поврзување на Ломбардија со остатокот од австриската империја , на која таа припаѓала во тоа време. Денес Passo dello Stelvio е втората највисока асфалтирана патека во Европа. Нејзина највисока делница е на 2757 метри надморска височина, само 13 метри повисока е Col de l’Iseran на Француските Алпи. Но не е само тешка за возење поради надморската височина и серпентината, туку поради неколку стрмнини и лошите временски услови.

Овој пат има има многу бесконечни вртења, па претпазливостa треба да биде на највисоко ниво, а на околу 1.100 метри надморска височина, во близина на Трафои, има знак кој информира дали патот е отворен за сообраќај. Затоа што во лето, а не само во зима, тој понекогаш е затворен. Бидејќи времето на планината се менува од час во час, имајте на ум дека можеби ќе треба да се вратите од таму каде што сте дошле.

Ако барате помош за доживување на убавото време, тука има одлично место кое е опкружено со индиски тотеми поставени непосредно пред најстрмното искачување. За само две евра по лице ќе доживеете прекрасни мигови и ќе почувствувате како некогаш животните трчале на овој простор, а воедно ќе ве магепса и ветерот. Ќе заиграте индиски танц, а духовите на верверичките, елените и мрмотите ќе ви посакаат добредојде 🙂

ДОЛГА Е 45 КИЛОМЕТЕРИ, ИМА 60 СЕРПЕНТИНИ И НАЈВИСОКАТА ТОЧКА Е 2757 МЕТЕРИ НАД МОРЕТО

Додека се искачувате, температурата се спушта и пејзажот се менува. Нема шуми на повисоки надморска височини, околу вас се тревни пасишта , а над нив може многу брзо да се спушти густа, студена магла.

Неопходно е да се облекуваме топло овде во лето, бидејќи дури и во текот на денот температурите може да се спуштат до неколку степени над нулата. За само еден час или два, не само што може да се доживеат сонцето и дождот, туку и сите времиња, од пролет до лето, есен и зима. И дополнителна неволја е надморската височина, на која воздухот е поредок, што може да предизвика главоболка и вртоглавица.

КОЛКУ Е ОВАА ПАТЕКА ОПАСНА СЕ ВИДЕ УШТЕ ВО ПОЧЕТОКОТ НА ДЕВЕДЕСЕТИТЕ КОГА ОД НЕА ИЗЛЕТА ЛЕГЕНДАРНИОТ ВОЗАЧ НА ФОРМУЛА 1 , ПРИ ТРКА НА ОЛДТАЈМЕРИ

Во близина на највисокиот дел од патот, веднаш до таблата Cima Coppi која е на висина од 2760 метри (некој очигледно додаде три метри произволно) – како потсетник на Фауст Копи, легендарниот велосипедист, светски шампион и петкратен добитник на трката Giro d’Italia, кој овде ја поминува својата највисока точка, се наоѓа одмаралиштето со штандови кои продаваат сувенири и се печат одлични колбаси што се служат со сенф и свежо печен црн леб,  а тука е и погледот кон планината Ортлер висока 3905 метри, највисокиот врв на Јужен Тирол.

Покрај возачите, овде можат да се видат и велосипедисти, спортисти и посилни рекреативни спортисти. На нив е посветен и еден викенд, последниот во август или првиот во септември, во зависност од временските услови, кога патот се затвора за моторни возила и велосипедистите се обидуваат да го совладаат искачувањето без страв од пад на автомобил врз нив. Многумина на врвот разменуваат искуства, многумина доаѓаат од северната страна на планината, многу пострмна и тешка за возење. Некои доаѓаат со велосипед, а некои со олдтајмери.

Исто така, има многу членови на автомобилски клубови од цела Европа, што може да се види и со етикетите што речиси ги покриваат таблите за знаци. Момците од британското телевизиско шоу Топ Геар исто така тргнаа на патот, а во 2007 година заминаа со три автомобили – Lamborghini Gallardo Superleggera, Porsche 911 GT3 RS и Aston Martin V8 Vantage N24. Откако се емитуваше шоуто, патот се стекна со речиси култен статус во Велика Британија, и оттогаш на него се наоѓаа многу возачи.

По кратката пауза на врвот, се упативме понатаму надолу кон јужната, помека страна, со повеќе рамни пресеци. Иако на тој дел има „само“ 16 серпентини, возачите не треба да се релаксираат, не само заради возила во спротивна насока, туку и заради бројните велосипедисти. На крајот, кога дојдовме до подножјето и погледнавме нагоре, кон највисокиот дел, делумно покриен со облаци, можеше да кажеме само: никаде не е толку возбудливо да се вози како на Passo dello Stelvio.

ЕВРОПСКИ ПАТИШТА СО ИЗВОНРЕДЕН ПОГЛЕД

ИТАЛИЈА – АМАЛФИ

Државниот пат 163, кој започнува во Виетрија и завршува во Поситано, е долг околу 40 километри и минува низ едни од најубавите делови на Италија. Изонредна гледка каде од едната страна имате море, а веќе од другата стрмни падини. Најдобро време за посета е вон туристичката сезона.

АВСТРИЈА – ГРОСГЛОКНЕР

Гросглокнер е највисокиот врв во Австрија со 3798 метри, додека патот е висок 2504 метри. Погледот на величествените врвови и планинските езера во Националниот парк Hohe Tauern е толку убав што ќе ви го одземе здивот, но внимавајте бидејќи патот е стрмен и навистина опасен.

Норвешка – Океанска рута

Една од најубавите во Норвешка нуди поглед на Атлантскиот океан, островите и полуостровите кои поврзуваат осум мостови. Тој е дел од провинцискиот пат 64, поминува низ општините Еиде и Аверој, а за време на невреме, возачите мора да внимаваат од брановите 🙂