Како ќе изгледаат патувањата следната година: Ова ќе бидат најголемите светски трендови!

24 ноември, 2020
Trendovi-u-svijetu-putovanja-2021.

Пандемијата на коронавирус влијаеше на светот на патувањата во 2020 година и овие влијанија ќе се почувствуваат многу во наредната година. Начините на кои патувавме до март оваа година сигурно нема да бидат можни уште некое време, но затоа се појавија некои нови трендови што ќе нè следат долго време.


Работата надвор од канцеларијата стана дел од нашето секојдневие за време на пандемијата. Со оглед на тоа што луѓето веќе не се осудени на пет дена во канцеларија и се очајни за промена на животната средина поради работа од дома, во годината што следи ќе забележиме значително зголемување на годишните одмори во комбинација со работа, при што патниците ги продолжуваат своите патувања на нови локации. Работата надвор од канцеларијата ни овозможува практично да живееме насекаде и да работиме од далечина. Според истражувањето на Airbnb, секои пет испитаници се движеле за време на пандемијата, или привремено или трајно. Од нив, 24% се преселиле во предградијата и 21% во руралната област, поголем процент од оние кои рекоа дека се преселиле во градовите.


Веќе пишувавме за одмор како глобален тренд во ерата на короната. Останување значи патување некаде близу до нашиот дом, до дестинации во нашата земја што ни се на дофат и на кои нема да ни требаат повеќе од неколку часа со автомобил. Ова се кратки дневни или викенд патувања, екскурзии и истражувања на дестинации во соседството. Престојот ќе биде голем тренд и во 2021 година.


Оваа година не направи свесни за фактот дека копнееме за човечки контакт, а тоа се рефлектира во начинот на кој размислуваме за патувања во 2021 година. Значи, се појави уште еден тренд, а тоа е патувањето во таканаречените „Travel pod“.

Travel pod е група составена од членови на исто семејство и / или најблиски пријатели кои избрале да доживеат авантура заедно, да одат на заедничко патување или едноставно да бидат во карантин заедно на една локација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi