НАЈЛУДИТЕ РУСКИ ВИКЕНДИЦИ! Ќе бидете импресионирани од архитектурата и начинот на градбата на куќите! (ФОТО)

13 декември, 2020
shutterstock_335870018_1000x0

Рускиот архитект Сергеј Колчин ја истражува народната уметност во градежништвото и објавува фотографии од куќи со невообичаени форми на Инстаграм, чии сопственици ја ослободија својата имагинација за време на нивната изградба.

Некои архитекти веруваат дека овој вид креативност не претставува никаква уметност. Сепак, Сергеј не мисли така. Според него, народната традиција е важен дел од руската реалност и складиште на идеи за архитектите.


Проектот на куќи на рускиот народ се појави во февруари 2017 година. Сергеј, кој е на чело на бирото „Atelier“, отиде на градилиштата надвор од градот за да надгледува. Почна да слика необични куќи во Москва, Твер, Рјазан, Владимир и други региони и да објавува фотографии на социјалните мрежи.

„Кога патував и видов луѓе кои се обидоа да ги украсат своите домови на нестандарден начин, почнав да забележувам дека во некои случаи начинот на кој тие го прават тоа е многу сличен на тоа како би го сториле тоа професионалци кои се преправаат дека не се професионалци. Ми се чинеше дека ова е многу интересно поле за истражување “, вели Сергеј.

„Имаме прилично уникатна ситуација во земјата, бидејќи практично нема регулаторни ограничувања за приватна градба. Ако земете за пример мало европско гратче, сè е регулирано таму. „Отсуството на ваква регулатива во Русија овозможува самоизразување на луѓе кои можеби се дури и далеку од архитектурата“, наведува Колчин.

Според него, слични градби традиционално постојат во сиромашните земји. На Хаити, луѓето градат куќи од кутии. Дури и луѓето кои имаат пари градат куќи без архитект.

И покрај нескротливата имагинација и генијалност на Русите во областа на приватната градба, овие куќи имаат заеднички карактеристики. Повеќето од нив започнаа ваква акција заради потребата од повеќе простор за живеење. Најчесто се појавуваат невообичаени конструкции на кули и чудни балкони на купови, како и колиби или летни градинарски куќи со поткровје, што ги прави институтот во Рига „Латкомунпроект“ од 1986 година.

Понекогаш Сергеј успева да открие нешто за сопствениците на куќите. На пример, сопственикот ја изградил оваа куќа самостојно на напуштено земјиште. Човекот живеел таму неколку години, а потоа исчезнал некаде.

„Сличноста со капелата е случајна“, нагласува архитектот.

Според една верзија, сопственикот на таков „брод“ бил капетан на подморницата. Кога се пензионираше, тој не можеше да го прифати тоа и започна да гради куќа во форма на кабина, а во знак на протест ја подигна „Волгата“ на покривот. Сепак, човекот починал набргу потоа и не го завршил проектот, па неговата вдовица живее во недовршена куќа со мачка и куче.

„Луѓето кои имаат светли куќи обично се горди на нив. „Имаше случаи кога на Инстаграм најдоа фотографија од својата недовршена куќа, а потоа испратија нови фотографии“, вели Сергеј.

Тој го објаснува незадоволството на архитектите од народните проекти. Товарот на одговорност е притисок на професионалец, колегите можат да го осудат за примитивизам и непочитување на канонот. Покрај тоа, мора да ги исполнувате стандардите на светската архитектура за да стекнете признание и да заминете во историјата.

Еден програмер нема таков товар, така што неговото самоизразување воопшто не е ограничено. Покрај тоа, обичниот човек не е толку упатен во архитектурата, грубо кажано, „тој е уметнички недопрен“. Токму поради недостаток на рамки и шаблони, тие сигурно ќе создадат нешто интересно.

„Ако земеме сè што е изградено во Русија во 20 век, тогаш, имајќи ги во предвид сите нијанси поврзани со набавка на летни колиби во 1960-тите и нивната набавка во 90-тите, ќе откриеме дека на тој начин е претставена руската народна архитектура од 20-от век. И не обрнувајќи внимание на тоа, мислам дека е погрешно. И така, во одреден момент, стана малку повеќе од само набљудување и оттаму започнавме да црпиме инспирација за нашите тековни проекти“, нагласува Сергеј.

Архитектот не дава оптимистички предвидувања за иднината на проектите на луѓето. Според него, сопствената индивидуалност постепено се губи. Во повеќето случаи, луѓето не градат сами, туку ангажираат градители. Тие градат куќи според типичен и „неверојатно досаден“ дизајн, што често се покажува дека е преработена верзија на советските 1960-ти.

Во секој случај, не е потребно да се зборува за целосно исчезнување на проектите на луѓето. Желбата за креативност, фантазирањето за куќа од соништата и, како што често се случува, недостатокот на пари за градење, ги принудуваат луѓето да експериментираат со импровизирани средства. Резултатот е или фантастични колиби што сакате да ги набљудувате или нешто толку чудно што треба само да кренете раменици. Сепак, тоа не ги спречи да станат полноправен симбол на Русија, како што е руската бреза.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris