Најшармантниот германски град: Дом на тројца нобеловци и светски познатиoт марципан (ФОТО)

23 ноември, 2020
381847255fb7ccc49c005081930765_648x460

Либек, најинтересниот германски град, некогаш имаше силно политичко влијание и економска моќ низ цела Европа и пошироко.

Во Либек има многу статуи на лавови. Тоа е своевидна почесна ода на градот на Хенрик Лавот, баварскиот крал кој го основал Либек во 1159 година по Минхен. Иако градот има неверојатно убави згради и улички, седум црковни кули, тројца добитници на Нобелова награда и светски познатио марципан, тој „не страда“ од масовен туризам.

Либек – највозбудливиот град во Германија

„Тоа е друга Венеција“, е многу користена референца штом некое место има поток и премин. Ова не е случај со Либек, иако центарот на градот е всушност остров помеѓу две реки што минува низ многу мостови.

За време на турнејата со брод ќе добиете сосема поинаква перспектива на неверојатната архитектура на Либек, но споредбата на градот со Венеција можеби се базира повеќе на феноменот дека релативно мал град може да има толку силно политичко влијание и економска моќ низ цела Европа, па дури и преку седум мориња.

Либек беше главен град на Ханзата. Ханзатичката лига (Ханзатичка лига или Ханзата) е алијанса на трговски еснафи, кои воспоставија и одржуваа трговски монопол во Балтичкото Море и поголемиот дел од северна Европа помеѓу 13 и 17 век.

Во текот на еден век, германските градови постигнале неверојатна брзина во трговијата на Балтикот. Либек стана централен центар во целата поморска трговија.

Подем – најважниот трговски град во северна Европа за време на средниот век

Секогаш присутната убавина на Либек, неговите прекрасни вили и монументални градби произлегуваат од неговата некогашна трговска моќ и неизмерното богатство. Во 1159 година, трговските кругови ја основале Ханзата за да ги задржат економските интереси на еснафот, дипломатските привилегии и да ги заштитат трговските патишта.

Силниот Анри Лав, војводата од Саксонија и Баварија, го направи Либек одличен. Либек беше „мајка или кралица“ на Ханзатичката лига и затоа беше најважниот трговски град во северна Европа за време на средниот век.

Имајќи пристап до Балтикот, како и Северното Море, на Либек му требаше сол за да го спаси уловот и го увезе тоа „бело злато“ од рудникот за сол околу Лунебург, град лоциран јужно од ханзејскиот град Хамбург.

Додека денес возењето помеѓу Лунебург и Либек трае околу 90 минути, во 13 век тие мораа да патуваат со недели од едно до друго место. Во 14 век, Либек бил третиот по големина град во Светото римско царство по Келн и Магдебург.

Во 1375 година, императорот Карло IV го прогласи Либек за еден од петте града на Империјата, титула споделена со Фиренца, Пиза, Рим и Венеција.

Европски Хансемузеум

Најдобар начин да дознаете за просперитетот на Ханзатичката лига на информативен, но многу забавен начин е да го посетите фантастичниот европски Хансемузеум во најсеверниот дел од центарот на градот. Музејот претставува информативна и забавна комбинација на археолошки документи и предмети, како и низа најсовремени практични изложби.

Отворен во 2015 година, тој информира за секоја поврзана тема на повеќе од 7000 квадратни метри. Фактот дека е поврзан со Бурглостер, поранешен доминикански манастир (отворена градина) од 1229 година, кој исто така може да се посети, дури и додава на автентичниот шарм. Се чувствува како да патувате во минатото.

Историски стар град на островот

Средновековниот град Либек со својот импресивен број споменици на културата е ставен на светско наследство на УНЕСКО од 1987 година. Светското наследство се наоѓа на Алтстадинсел, остров што формира рид помеѓу реките Траве и Вакениц.

Овој остров зафаќа приближно еден квадратен километар, но без оглед на тоа, има неверојатни згради, примамливи улици со калдрма, скриени дворови… и многу, многу повеќе. Всушност, страницата се состои од повеќе од илјада згради. Сепак, некои од најважните згради се наоѓаат надвор од островот Стариот град на околните помали острови. На пример, Холстентор и старите магацини за сол што стојат на таканаречениот Ѕиден полуостров.

Куклен мост

Повеќето посетители влегуваат во стариот градски остров од запад, доаѓаат од железничката станица, автобуската станица или од некој од големите паркинзи. Инаку, не се препорачува возење во центарот на градот, бидејќи многу улици се навистина тесни, а големите делови се пешачки зони.

Влегувањето во центарот, прво преминувате Puppenbrucke, мостот на куклите. Осум алегориски статуи кои стоеја на оградите, му го дадоа името на мостот. Оригинални скулптури, но, стојат во музеј во Сент Анен.

Вратата на хостенот

Веднаш штом ќе го поминете мостот, тука е Холстентор, или Холштајн Портата, изградена во 1464 година.

Најубавите средновековни градови во Германија

Таа е една од двете преостанати порти на средновековните градски утврдувања на Либек. Тоа не е само зградата со потпис на Либек, туку дефинитивно една од најпознатите германски згради. Исто така е една од најфотографираните градби во Германија, а денес е сместен градскиот музеј.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi