Најубавите средновековни градови во Германија

26 октомври, 2020
10120854435f8815ee9b536195252964_690x460

Во средниот век, во Германија се појавиле градови, претежно лоцирани околу утврдени замоци, но кои стекнале одредена независност во однос на трговијата и носењето закони. Проширувањето на бизнисот доведе до просперитет, градење куќи и развој на уметноста.

Одлично зачувани или обновени средновековни градови во Германија ја рефлектираат богатата историја и култура на средниот век. Живописната архитектура, музеите и театарските претстави што ги нудат ќе ве вратат во времето на витезите во сјајни оклопи, трубадури и изградба на големи катедрали – но и во разорни војни и чуми.

Ротенбург Об Дер Таубер

Ротенбург об дер Таубер во Централна Франконија е најважниот германски средновековен град. Тоа е исто така пример за успешна реконструкција, бидејќи за жал речиси 40 проценти од градот беше уништен или оштетен за време на Втората светска војна.

Основан во 1170 година, Ротенбург станал слободен царски град во доцниот среден век. Силната одбрана беше императив и затоа градот има голем ѕид кој целосно го опкружува. Долг е повеќе од 3 милји и има 42 кули. Можете да влезете преку Клингентурмтор и да пешачите колку што сакате, уживајќи во погледот кон градот и Таубер. Одете на плоштадот на пазарот и восхитувајте се на градското собрание со готскиот грб и фасадата на ренесансата.

Градот е можеби најпознат по своите шармантни дрвени куќи, па не заборавајте да прошетате низ улиците на Шмиегасе или Хернгасе, каде што се наоѓаат повеќето од нив. Најстарата црква во градот е црквата Свети Џејмс со олтарско ремек-дело на Тилман Рименшнајдер. Можете да дознаете за потемната страна на средниот век со посета на Музејот на средновековниот криминал и правда.

Ако можете, посетете го Ротенбург околу Божиќ. Божиќниот пазар на градот е еден од најубавите во Германија.

Гослар

Ќе најдете многу поголема средновековна слава во Гослар, лоцирана во Долна Саксонија во подножјето на планините Харц. Гослар, кој е под заштита на УНЕСКО, го должи своето огромно богатство на рудникот за сребро што постои овде од 10 век. Поранешното седиште на германските императори на Светото римско царство, Кајзерпалц, царската палата, има доминантна позиција. Посетете ги луксузните соби и научете се за нивната историја.

Богатството на граѓаните на Гослар ја објаснува големината на градските куќи и раскошот на црквите. Истакнати се плоштадот на пазарот, кулата од батерии Цвингер и Нојверкирче од 12 век.

Упатувања за ролерот Харцер ќе најдете насекаде во Гослар. Ова се однесува на две работи: канаринци кои се чувале во рудниците за да ги предупредат рударите за непосредни експлозии и многу силно, свежо сирење во форма на колбас.

Кведлинбург

Кведлинбург, исто така лоциран на планините Харц, е уште едно место на светското наследство на УНЕСКО. Градскиот замок на врвот на планината гордо изгледа од висина од 1.300 и 2.000 полу-дрвени средновековни куќи. Таа е една од најголемите колекции на вакви домови во цела Европа и, најдобро од сè, е во оригинална состојба. За време на Втората светска војна, Кведлинбург не претрпе никаква штета од бомби.

Надворешниот прстен на стариот град се состои од прекрасни арт деко згради, така што во близина ќе најдете разни форми на архитектура. Врвот на убавината ве чека на Фахверкмузеум им Стандарбау, градска куќа од 13 век, која е единствениот музеј од ваков вид во Светот.

Кведлинбург е популарна туристичка дестинација, па доколку е можно, избегнувајте посети во текот на летните месеци. Улиците се стрмни и често се лизгаат, па затоа добрите чевли за пешачење се задолжителни.

Регенсбург

Овој баварски град се наоѓа на сливот на три реки: Дунав, Набе и Регена. Стариот град е под заштита на УНЕСКО и најголем средновековен стар град северно од Алпите, со скоро 1.500 згради на списокот.

Камениот мост на градот над Дунав, изграден помеѓу 1135 и 1146 година, е ремек-дело на средновековниот инженеринг. Мостот ја отвори трговијата со северна Европа и Венеција и го направи градот прилично богат. Регенсбург стана познат по златото и ткаенините. Богатите се натпреваруваа едни со други во градењето на најлуксузните куќи со највисоки можни кули. Одете кон Хајдплац, каде порано се одржувале турнири, и испитајте ја куќата на Златниот крст. Друга структура за разгледување е живописниот дом на Голијат. Посетете го Историскиот музеј Регенсбург во поранешниот манастир за да ја разгледате историјата на градот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum