Хрватска е многу повеќе од „убави плажи“: 8 занимнливости кои сигурно не сте ги знаеле за оваа земја!

1 септември, 2020
226989_shutterstock-662032261_ff

Дали знаевте дека во Хрватска има повеќе од илјада острови и дека еден од нив има дури и свој посебен остров на островот?

Кога ќе помислиме на Хрватска, обично првата асоцијација е прекрасното лазурно море и рајски летен одмор.

Сепак, има многу интересни работи кои сигурно не сте ги знаеле!

Еве неколку од најинтересните:

.Во Хрватска се наоѓа остров на остров

Кога сè ќе се собере, Хрватска има повеќе од илјада острови и островчиња, но само мал број, околу 47, се населени. Меѓу нив се истакнува островот Млјет, кој исто така има свој остров! Млјет е најголемиот остров во архипелагот Дубровник и осмиот по големина остров во хрватскиот дел на Јадранското море. Со текот на времето, многу се менувал – на пример, Римјаните некогаш го користеле за прогонство.

На островот Млјет има национален парк со две езера со солена вода. На едно од нив, Големото езеро, се наоѓа антички манастир од 12 век. Изграден е на многу мал дел од островот наречен Остров Света Марија, кој уште го нарекуваат остров на островот.

  • Хрватска се наоѓа еден од најмалите градови во светот

Една стара легенда вели дека градот Хум бил изграден од гиганти, рачно ставајќи камења еден врз друг. Градот навистина изгледа како да е изграден целосно од камен, а зафаќа површина од само 350 метри. Сместен е на врвот на еден рид помеѓу градовите Рош и Бузет. Само 72 луѓе живеат во Хум, што го прави еден од најмалите градови во светот. Во минатото, тој им припаѓал на Рим, Венеција, Австрија, Франција и Италија. Многупати бил освојуван, изгорен до темел и обновуван.

Во Хум има само три реда куќи и две улици, а за половина час можете да го прошетате целиот град. Кој еднаш го посети, веднаш се за заљубува во него, особено луѓето кои сакаат да уживаат во тишината и природата.

  • Хрватскиот тартуф влезе во Гинисовата книга на рекорди

Хрватите знаат сè што може да се знае за тартуфите, што може да не изненади бидејќи расте во бројни шуми низ целата земја. Белите тартуфи се сметаат за најскапи и најдобри, а белите тартуфи, кои се запишани во Гинисовата книга на рекорди поради нивната големина и тежина, беа пронајдени во Истра во 1999 година. Тој тежел скоро 13 килограми. Овој бел тартуф го држеше рекордот со години, но во меѓувреме беше соборен.

  • Најголемата вратоврска на светот е направена во Хрватска

Хрватска се смета за лулка на вратоврската. Тие дури го имаат и Меѓународниот ден на вратоврската, кој се слави на 18 октомври, основан пред неколку години. Во времето на Луј XIV, Французите беа фасцинирани од начинот на кој хрватската војска ги врзува вратоврските,па така стана луксузен детал што означува елеганција. Во 2003 година, Хрватска им оддаде почит на традиционалните детали украсувајќи 50 згради во Пула со црвени марами и завиткувајќи огромна црвена вратоврска околу зградата на Амфитеатарот.

За да се направи тоа, беа потребни дури 120 километри конец, 450 килограми ткаенина и повеќе од 300 часа шиење. Најголемиот предизвик беше врзувањето вратоврска околу зградата, во која учествуваа стотици луѓе и им помогнаа повеќе од 1.000 деца.

  • Во Хрватска постои египетска сфинга

Култната фигура се појави во Хрватска за време на римскиот император Диоклецијан. Скулптурата од црн гранит е донесена во Сплит директно од Египет.

  • Татковина на Далматинците

Оваа прекрасна раса на кучиња потекнува од Хрватска. Тие биле именувани по Далмација, каде што првично биле активно користени од ловци и овчари. На другите луѓе, како и на странците, толку им се допадна што Далматинците сега се одгледуваат низ целиот свет како домашни миленици.

. Голема љубов кон кучињата

Кучињата се омилени миленичиња на Хрватите, па тие ги сакаат толку многу што кучињата имаат своја плажа! Плажата за кучиња има три шатори за сопствениците во случај да биде жешко или врне, а патот до плажата е направен од камени скали.

  • Карневал како добредојде за лет

Хрватите ја дочекуваат зимата со стил – преку бројни фестивали, концерти, настапи и карневали. Најпопуларните карневали се во Риека и Самобор.