Ова се најнеобичните авионски летови на планетата: Дали сте слушнале за некој од нив?

2 мај, 2020
ави

Дали сте слушнале за некој од овие аеродроми или летови?

Моментот кога авионот слетува е многу возбудлив и ќе ве воодушеви уште повеќе ако имавте можност да уживате во фотографиите од прекрасниот пејзаж во кој слетувате.

Се разбира, понекогаш само патувањето со авион или одењето на аеродромот може да биде уникатно искуство што ќе го паметат и прераскажуваат сите патници долго време.

Подолу ви ги прикажуваме најспектакуларните писти, аеродромите и летовите на авионите:

Најдолгиот лет

Најдолгиот закажан комерцијален лет на светот го управува „Singapur Erlajns“, од Австралија до Њујорк – долг околу 16.000 километри. Летот трае во просек од околу 18 часа и 25 минути. Но, националниот превозник Австралија Kvantas се чини дека сака да ги сруши сите комерцијални рекорди досега и да започне нова рута од Њујорк до Сиднеј. Авионот е предвидено да патува во 19 часот и да патува околу 16.200 километри.

Најкраткиот лет

Компанијата Logan го воведе најкраткиот трговски лет на планетата уште во 1967 година – од Вестреј до Папа Вестрај во Шкотска во Оркниските острови. Летот трае околу 47 секунди, а билетот чини околу 44 евра. Летот го управува авион со осум места. Доцнењата се можни доколку се појават појаки налети на ветер. Така, наместо вообичаените 47 секунди, можеби ќе ви требаат околу две минути да патувате со авион.

Еден од најстрашните аеродроми

Аеродромот Tenzing-Hillari во Непал се смета за најстрашен во светот. Бидејќи е изграден меѓу високите врвови на Хималаите и стрмните карпи на крајот од пистата, само на пилотите со специјални квалификации им е дозволено да се симнат и да слетаат на овој аеродром.

Најубавиот поглед

Малдивите опфаќа 1.200 острови што се протегаат низ огромното сино Индиско Океан. Само еден поглед на топлото тиркизно море под чисто сино небо остава без здив, што не е изненадувачки зошто ова место е идеална дестинација за младенците.

Најчудниот лет

Компанијата Air Koryo од Северна Кореја лета помеѓу главниот град Пјонгјанг и Пекинг, Шангај и Шангјанга во Кина, плус Владивосток во Русија. Книгите и списанијата се забранети, па патниците можат да се забавуваат со читање на списанието Piongiang Times на англиски јазик, пропагандни емисии и поп-песни од омилени групи.

На работ на светот

Велигденскиот остров е чилеански остров лоциран на југот на Тихиот океан. Меѓународниот аеродром Матавери е единствениот на островот со метафора писта 2903. Некогаш се користел како алтернативна писта за вселенската програма на САД.

Најскапиот лет

Бидејќи просечната цена на билет помеѓу аеродромот Хитроу (Heathrow Airport) и Абу Даби чини 22.905 € за две лица, Etihad Residence, луксузната пентхаус авио компанија на Etihad, е прогласена за најскапиот лет во светот. Апартманот се состои од дневна соба, двокреветна спална и бања со туш и нуди услуги за батлер и готвење.

Арктички поларен пат

Познати и како Арктички поларен рута, овие летови обично се вршат помеѓу Северна Америка и Азија или Блискиот исток. Ако летате во зимските месеци и ако имате среќа, можеби ќе видите aurora borealis или северната светлост. Во моментов нема трговски авиокомпании кои летаат низ Јужниот пол.