12 јули, 2020

Ако отсекогаш сте посакувале да посетите некои од најскапите градови во светот, но не сте сакале да потрошите богатство, експертите сугерираат да го сторат тоа веднаш штом ќе помине коронавирусот.

Сингапур
Хонг Конг
Њујорк
Цирих
Париз
Токио

Актуелната листа на “Economist Intelligence” покажува дека Осака, Хонг Конг и Сингапур се најскапите градови за живеење. Ако отсекогаш сте посакувале да ги посетите, но не сте сакале да потрошите богатство на сместување, храна и пијалоци, експертите сугерираат да го сторат тоа откако ќе помине корона вирусот и ќе се отворат границите.

Градовите кои се потпираа на профитот од туризам би можеле да станат значително поевтини, како за живеење, така и за одмори. Осака го истурка Париз, која дели место со Цирих, е најголемата промена на ранг-листата, која се ажурира двапати годишно, а за прв пат по 30 години, три града го делат првото место со истиот WCOL (светски трошок за живот) индекс, кој се рачуна според цените на популарните производи и услуги.

Најскапите градови

  1. Осака, Јапонија; Сингапур, Сингапур; Хонг Конг, Кина
  2. Њујорк, САД
  3. Цирих, Швајцарија; Париз, Франција
  4. Тел Авив, Израел
  5. Лос Анџелес, САД; Токио, Јапонија

Најевтините градови

  1. Дамаск, Сирија
  2. Ташкент, Узбекистан
  3. Алмати, Казахстан
  4. Буенос Аирес, Аргентина; Карачи, Пакистан
  5. Каракас, Венецуела

Остави коментар

Почетна // Travel Story // Погледнете убаво: најскапи градови во светот кои вреди да се посетат веднаш штом се вратиме во нормала!
Горе