Пет фасцинантни природни феномени, коишто вреди да се посетат

6 јуни, 2020
7eaf8a54a1a9a12b0f383fdb050ae52c

Природата секогаш ги воодушевувала луѓето ширум светот, а некои предели се толку неверојатни што многумина не верувале дека постојат, се додека лично не се увериле.  

Еве за што станува збор

Голема сина дупка

Сината дупка е едно од највпечатливите места на преубавиот остров Белизе, а воедно е и вториот најголем корален гребен во светот.

Езерото на медузите, Палау

Ова езеро е дом за речиси 20 милиони златни медузи. Специфичноста на езерето е тоа што на пливачите им овозможува потполно слободно да пливаат покрај медузите, бидејќи тие со текот на времето ја изгубиле способноста за бодеж, па сега се целосно безопасни.

View this post on Instagram

📍 𝐉𝐞𝐥𝐥𝐲𝐟𝐢𝐬𝐡 𝐋𝐚𝐤𝐞, 𝐏𝐚𝐥𝐚𝐮 🇵🇼 • 𝐂𝐫𝐞𝐝𝐢𝐭𝐬: 📸 @lance_diving • ■ 𝐓𝐀𝐆 𝐚 𝐟𝐫𝐢𝐞𝐧𝐝 𝐰𝐡𝐨 𝐬𝐡𝐨𝐮𝐥𝐝 𝐠𝐨 𝐡𝐞𝐫𝐞! • 𝐉𝐞𝐥𝐥𝐲𝐟𝐢𝐬𝐡 𝐋𝐚𝐤𝐞, which is 400 meters long and 30 meters deep, is part of the Koror State Rock Island Southern Lagoon, a UNESCO World Heritage Site in Palau. The lake was once home to 10 million to 20 million 𝗻𝗼𝗻𝘀𝘁𝗶𝗻𝗴𝗶𝗻𝗴 golden jellyfish, hitting 30 million at its peak in 2005. The number stabilized to around 5 million from 2007 until there were scarcely any medusa seen during the drought crisis in 2016. • 🎫 𝗥𝗲𝗼𝗽𝗲𝗻𝗶𝗻𝗴: After being closed for two years to allow its diminishing golden jellyfish population to recover, Ongeim'l Tketau Jellyfish Lake – one of Palau's most famous attractions – has reopened in 2019. • 💰 𝗣𝗿𝗶𝗰𝗶𝗻𝗴: This lifetime experience doesn't come at a backpackers' budget, as a 10-day pass for swimming with the jellyfish is $100 USD, though this is not included in the price of most tours (usually $100-200 USD for a day trip!) • 🔊 𝗧𝗿𝗮𝘃𝗲𝗹 𝗡𝗲𝘄𝘀: From January 2020, the Pacific nation of Palau has become 𝘁𝗵𝗲 𝗳𝗶𝗿𝘀𝘁 𝗰𝗼𝘂𝗻𝘁𝗿𝘆 𝘁𝗼 𝗯𝗮𝗻 𝘀𝘂𝗻 𝗰𝗿𝗲𝗮𝗺 that is harmful to corals and sea life. 🐠 The ban prohibits sun cream containing any of 10 ingredients . The list includes oxybenzone and octinoxate, which absorb ultraviolet light. • ■ 𝗦𝗔𝗩𝗘 this post for later! • #backpackersintheworld

A post shared by 🎒 | TRAVEL – BACKPACKING (@backpackersintheworld) on

Розева плажа, Индонезија

Оваа фантастична плажа на Комодо островите во Индонезија, својата розева боја ја добила од коралите коишто морето ги “здробило”, a потоа се помешале со обичниот песок.

View this post on Instagram

Need this🌴[📷: @hendrickhartono]

A post shared by 6IXTY8IGHT (@6ixty8ight68) on

Кањонот Антилопа, САД

Се наоѓа во Аризона, а поради својот специфичен изглед стана еден од најфотографираните кањони во светот.

Националниот парк Банф, Канада

Најпривлечните места од овој прекрасен Национален парк се езерата, по кои може да се плови во кајаци и кои пружаат неверојатен поглед.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi