Предрасуди за разни земји во кои сеуште се верува

29 октомври, 2020
shutterstock_435066739_1000x0


Навикнати сме да формираме мислења за земјите што ги гледаме на филмовите, кои можеби не сме ги ни посетиле. Сепак, ние обично не обрнуваме внимание на фактот дека филмовите се фикција и не се доволни за да се изгради објективно мислење за странска земја. Откријте ги најчестите предрасуди и заблуди за некои земји.

Кина е најгусто населена земја

Повеќето луѓе во светот живеат во Кина, но не е најгусто населената земја. Така, на пример, Германија и Италија се многу густо населени. Факт е дека покрај огромното население, Кина има и една од најголемите територии во светот. Но, околу 2/3 од оваа територија е составена од планини и пустини.

Сумо е најпопуларниот спорт во Јапонија

Во последниве години, овој традиционален спорт повторно стана популарен. Сепак, сумо не е толку популарно како бејзболот, кој го тренираат дури половина од населението во Кина и Јапонија.

Индија е земја на будистите

Повеќе од 80% од религиозните луѓе во Индија практикуваат хиндуизам. Втората најраспространета религија е исламот. Помалку од 1% од луѓето се будисти, а повеќето од нив живеат во северните области, кои се близу до Тибет.

London


Велика Британија е земја на дожд

Велика Британија сигурно не е најсувото место на планетата, но ситуацијата со дождот е прилично претерана. Иако во некои области климата е многу влажна, количината на врнежи во Лондон на годишно ниво е всушност помала отколку во Москва.

Сите граѓани на ОАЕ се неверојатно богати

Како по правило, домородците се сметаат за доста богати луѓе. Сепак, околу 85% од нив се имигранти. Дури 2/3 од Арапите кои живеат во ОAЕ се од соседните земји.

Рио де Жанеиро е главен град на Бразил

Рио де Жанеиро беше главен град скоро 200 години, но во 1960 година главниот град беше преместен во Бразил, град основан за таа цел. Денес Рио не е дури и најголемиот град, Сао Паоло е далеку поголем.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum