Прекрасни национални паркови во САД за посета во зима!

13 декември, 2020
zima

Ова се парковите во САД кои најдобро се посетуваат во зимските месеци.

 1. Национален парк Сион, Јута
  На лето, Сион е во основа Дизниленд. Преполн е, жешко е. Стоите во ред два часа за да можете да погледнете што сакате најмногу тој ден, а тие честопати остануваат без храна. Може да се стави крај на ова лудило само ако дојдете во паркот во зима. Само 13 проценти од посетителите на Сион патуваат во паркот помеѓу ноември и март, а зимската пустина е меѓу најубавите чуда на природата. Уште подобро, откако ќе ги истражите познатите и легендарните патеки во паркот, ќе можете да ги истражите сите околни државни паркови кои претежно ги превидувате.
 1. Национален парк езерото Кратер, Орегон
  Нема содржина во близина на најдлабокото американско езеро во зима. Нема ни да ви треба. Радоста од одење во снег или скијање околу парк чии езера се длабоки неколку километри и се неверојатни бои, ништо не може да го замени. Без разлика дали одите на ноќно пешачење сами или во друштво на ренџери, патеките ќе ве одведат од густи шуми до застојани езера и води. Островот Волшебник, заробен во облак среде езерото, ги менува боите од сива во бела.
Сликата може да содржи: небо, дрво, облак, снег, од надвор и природа
 1. Национален парк Еверглајдс, Флорида
  Зимата тука е всушност врв на сезоната. Но, тоа е затоа што навистина е најубавото време од годината да се посети овој парк. Температурите се пониски, има помалку инсекти, а пониското ниво на вода значи дека е полесно да се забележат алигатори и други видови суштества собрани околу дупката за полевање. За максимално искористување на посетата, побарајте водичи кои ќе ве одведат низ паркот.
Сликата може да содржи: еден или повеќемина, небо, океан, облак, од надвор, вода и природа
 1. Национален парк Долина на смртта, Калифорнија и Невада
  Долината на смртта, или во превод Долината на смртта, веројатно ви е позната како најтопло место на Земјата, па затоа е разбирливо дека овој парк е многу попривлечен за посета во јануари. Потоа има снег и мраз. Паркот е најтивки за време на празниците, но идеално време за посета може да биде во февруари кога ќе го организираат фестивалот Бен бидејќи е исто така најдоброто место на планетата за гледање на ѕвездите.
overlooking a broad valley filled with rivers of white salt deposits and distant blue mountains
 1. Национален парк Монт Раниер, Вашингтон
  Ги посетувате Everglades затоа што сакате да доживеете помалку зима, но ја посетувате планината Rainier затоа што сакате да ја искусите вистинската зимска атмосфера. Таму годишно паѓаат повеќе од 50 метри снег, а во зима оживува заради многубројните посетители кои доаѓаат на скијање и сноуборд, трчање и кампување, санкање и снежно летање. Ова е навистина зимска чудо за сите вкусови, без разлика дали сакате да го доживеете снегот повеќе од удобноста на шаторот или од топлината на кафулето. Оваа година, ограничувањата имаат ограничени капацитети низ целиот парк, но за оние што бараат изолација ова може да биде одлично решение.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi