Рај на Земјата: Лангкави – 99 острови од соништата (ФОТО+ВИДЕО)

18 јуни, 2020
Annotation 2020-06-18 212908

Преубавата природа на ова подрачје ги остава туристите без здив.

Лангкави, познат како драгоценост на Кедах е округ и архипелаг од 99 острови во Андаманското Море, околу 30 km од копното на севернозападна Малезија.

Oстровите се дел од провинцијата Кедах, која се наоѓа на границата со Тајланд.

Најголем остров е Лангкави, кој има околу 62.792 жители, а преубавите плажи на овој остров ги оставаат туристите без здив.


Пентаи Ценанг е најпопуларната плажа и туристичко подрачје во Лангкави, со десетици илјади посетители секоја година.  

Постојат две главни островски подрачја: Јужни острови, кои се повеќе посетени и острови на североистокот кои се пусти и каде одат драстично помал број туристи, пренесува Wikipedia.

Островот Лангун има слатководно езеро, наречено Езеро на трудницата Мејден, а има и песочна плажа. Островот Денданг се наоѓа покрај него, а создава залив кој го користат туристички едрилици.

Некои од најпопуларните плажи се Пантаи Ценанг, Пантаи Тенгах, заливот Бурау, Пантаи Кок и заливот Датаи. Плажата Пантаи Ценанг е интересна поради долгите пруги од бел песок. Плажата ја опкружуваат високи стебла кокос.

Пантаи Тенгах е одвоена од плажата Ценанг со мал ‘рт. Бураускиот залив, обрабен со карпи, е омилено место на птиците преселници. Мирната плажа Пантаи Кок има позадина од варовнички брда, а постојат и плажи кои се најубава комбинација од шума и море.

Жичарата на Лангкави ги носи посетителите до врвот Гунунг Мат Чинчанг, а првата станица на жичарата се наоѓа во ориенталното село каде постојат неколку атракции, вклучувајќи тридимензионален уметнички музеј.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi