РАЈ НА ЗЕМЈАТА: Проверете зошто на ова место доаѓаат туристи од цел свет! Чудо на природата (ФОТО)

27 јули, 2020
raj

Дека природата знае како да биде вистински уметник се докажа уште еднаш со примерот на шарениот термичка извор во Соединетите Американски Држави.

Гранд Призматик Спринг е еден од најголемите во светот и се наоѓа во Националниот парк Јелоустон во Вајоминг.

Неверојатните бои што ќе ве натераат да мислите дека очите си играат со вас, се причината зошто ова место е толку популарно кај туристите ширум светот.

View this post on Instagram

Yellowstone is amazing. Period. Stop. ••••• Thanks to our friend Eric @esmith_images for sharing the beauty from the flight. ・・・ Nobel Prize-winning author Rudyard Kipling, who visited Yellowstone National Park in 1889, immortalized Midway Geyser Basin by referring to it as "Hell's Half Acre." Even today it is still remembered by that name. Despite its small size Midway possesses two of the largest hot springs in the world. Grand Prismatic Spring, nearly 370 feet in diameter, sits upon a large mound surrounded by small step-like terraces. The other feature, Excelsior Geyser, erupted nearly 300 feet high before the 1900s. It is now a dormant geyser and is considered a hot spring, discharging more than 4050 gallons of boiling water per minute. Other colorful springs include Turquoise and Indigo springs, known for their pale and dark blue colors. I achieved this image by a high steep bank in a doors off helicopter at noon, one of the few moments of the day that these visuals are not, in some way, obscured by steam. #esmithimages #losangelesphotographer #nationalpark #nps #yellowstone #yellowstonenationalpark #ynp #grandprismaticspring #aerial #findyourpark #goparks #lensbible #earthpix #landscape_captures #landscapephotography #landscapephoto #naturephotography #natureart #nationalparkgeek #natgeo #natgeotravelpic #natgeoyourshot #ourfotoworld #yourshotphotographer #ig_color #ourplanetdaily #canonphotography #canonusa #yellowstonepledge —— #nationalparkgeek @ynpforever

A post shared by National Park Geek® (@nationalparkgeek) on

Главните „виновници“ за промена на бојата на водата и околината се бактериите кои живеат во и околу изворот.Во лето, во пределот доминираат портокалови и црвени, додека во зима претежно темно зелена. Гранд Призматик Спринг достигнува максимална длабочина од околу 50 метри, а неговите димензии се 90 х 80 метри.

Се проценува дека изворот ослободува околу 2100 литри вода секоја минута чија температура е околу 70 Целзиусови степени.

Сината боја на водата во центарот на базенот е резултат на селективна апсорпција на црвената бранова должина на видлива светлина, односно не е засегната од бактерии.

Постојат неколку гејзери во близина на термалниот извор, но, како и во пролетта, поради температурата на водата, пливањето и приближувањето е строго забрането.

Сепак, тоа не значи дека не можете да уживате во убавините на ова место. Се разбира дека можете, но само од далечина. Не е ни чудо што Гранд Призматик Спринг е една од најпознатите фотографирани локации во овој национален парк.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi