Размислувате за меден месец по пандемијата?! Еве еден романтичен град на карпи, кој Хемингвеј го прогласи за совршен за меден месец!

18 септември, 2020
61950568 (1)

Регионот е познат по своите вина, борби со бикови, раскошни вили со базени, а Хемингвеј го опиша како „совршено место за меден месец“. Хм!

Кога помислуваме на Андалузија, гледаме ориентална архитектура, тесни улички, палми и романтични внатрешни градини со фонтани. Сето ова, и уште повеќе, го има малиот град Ронда, едно од најромантичните места во Андалузија.

Сместено е во шпанскиот регион Малага, на карпа надморска височина од 750 метри. Градот го пресекува реката Гранде, која формира длабок кањон Ел Тахо, а мостовите што ги преминуваат се меѓу главните атракции и симболи на градот, што на сликите изгледа скоро нереално заради неговата локација.

Стариот мост е најстариот и најмалиот мост преку 120 метри високи падини на кањонот. Тој неодамна го прослави својот 400-ти роденден, но на разгледниците и туристичките брошури сè уште редовно го засенува Новиот мост, изграден во 18 век.

Внатре во Новиот мост, порано имаше мала зандана за мачење затвореници – со оглед на турбулентното минато на градот, немаше недостаток на политички непријатели. За среќа, денес во таа просторија има само мала изложба што сведочи за минатото и изградбата на мостот.

Ако ви се допаѓа другата страна на историјата, сигурно ќе ве воодушеви необичниот Музеј на бандити – какви разбојници, ќе ви биде јасно кога ќе ја запознаете бурната историја на малиот град.

„Го барав насекаде градот мој од соништата и го најдов во Ронда“ – Рилке

Великаните дојдоа во Рондо во потрага по инспирација. Писателите Ернест Хемингвеј и Џорџ Елиот, поетот Рилке и режисерот Орсон Велс поминаа некои од најубавите денови тука, а Хемингвеј и Велс најмногу го сакаа летото во стариот кварт на Ла Сиудад каде што пишуваа за убавините на Ронда.

Регионот е познат по своите вина, борби со бикови, раскошни вили со базени, а Хемингвеј го опиша како „совршено место за меден месец“. Хм!

Распрснати низ градот се остатоците од праисториските живеалишта, па дури и пештерните цртежи што можете да ги најдете на Cueva de la Pileta. Титулата на градот ѝ ја дал самиот Џулие Цезар.

За време на ширењето на исламот во Европа во средниот век, архитектурата на градот добила ориентални белешки и под градот биле пронајдени остатоци од арапски бањи од 13 век. Но, следеше шпанската инквизиција, при што многу муслимани беа протерани, а некои побараа засолниште во планинските региони на јужна Андалузија.

Ронда беше прибежиште за прогонетите и жариште на бунт против кралот Филип Втори и неговите нетолерантни декрети. Режимот, како и обично, се покажа посилен и многу муслимани беа принудени на прогонство.

Ништо не беше подобро ниту за време на Наполеон и неговата инвазија, кога Ронда повторно роди бунтовници и разбојници.

Во пресрет на Втората светска војна, Шпанија имаше свои внатрешни конфликти кои кулминираа со граѓанска војна. Се верува дека сцената од книгата на Хемингвеј „За кого чука камбаната“, во која Шпанците ги фрлија фашистите и нивните симпатизери од карпа во 1936 година, всушност била инспирирана од вистинските настани во овој град на карпите.

Бурната историја го објаснува веќе споменатиот Музеј на бандити. Ако сепак сте повеќе ориентирани кон уметноста, тука е зградата на палатата Маркес, сезонски отворена како мал музеј за ренесанса.

Самиот изглед на зградата е доволна причина за посета, што сфати и Мадона, која овде сними спот за песната Take a Bow. Кое промотивно видео за патувања може да биде подобро од ова?