Ретро архитектура, најдобри цигари и стари тајмери – земја кадешто времето е застанато!

4 јули, 2020
patuvanje

Куба е една од најфасцинантните земји во светот, многу е живописна и автентична.Оваа островска земја се наоѓа во Карипскиот архипелаг, недалеку од Флорида и излегува на Мексиканскиот Залив од една страна и Атлантскиот океан од друга страна.Тоа е земја во која времето се чини дека е застанато, и покрај многуте современи промени и либерализација ги има кубанското општество.

Автентичност

Куба со децении успеа да одолее на промените и драстичното модернизирање, што ја прави земја која претставува посебно искуство за туристите. Од класични автомобили, стари тајмери, па сè до ретро-архитектурата на дотраените и трошни фасади, оваа земја е голем предизвик за секој турист. Одморите во Куба не се евтини, и покрај фактот дека многумина веруваат дека е сосема спротивно. Луксузните хотели во Хавана и одморалиштата на прекрасните плажи на Карибите работат според принципите на Западот, така што цените се доста високи, пишува “Travel Magazine”.

Валута

Постојат две валути во Куба – обичниот кубански пезос (CUP) и конвертибилниот пезос (CUC).  Со првиот можат да се плаќаат основни намирници, домашни добра и услуги во продавници во државна сопственост, додека вториот се користи за плаќање за луксузни и увезени стоки во специјализирани продавници.Во последниве години, ситуацијата се промени така што има продавници каде е можно комбинирано плаќање, т.е. можете да купувате со двете валути. Девизниот курс на двете валути значително се разликува, односно CUC е 25 пати повреден од CUP.

Кујна

Кубанската кујна е егзотична мешавина од шпански, африкански и други карипски кујни. Нека не ве мами лудоста по кубанскиот сендвич. Тој е брза храна за работничката класа. Обичен сендвич со шунка и сирење што го јадат фабричките работници може да се најде на секој чекор, вистинските претставници на кубанската кујна барајте ги во рестораните.Едно од омилените (и поевтини) јадења е ропа вија – парчиња говедско месо со зеленчук. Името на ова јадење буквално значи „партали“, односно „стар костум“. Исто така, треба да  пробате креолски оброк (comida criolla) и свински бут во мохо сос. Мохо (мојо) е традиционален кубански сос направен од коријандер и першун, со многу лук и маслиново масло.

Цигари

Фантастичните плажи, веселата музика од сите страни и одличните улични уметници се само дел од кубанското искуство кое не би било комплетно без кубански цигари. Земјата позната по квалитетен тутун произведува најдобри цигари во светот, рачно изработени и високо ценети низ целиот свет.Може да купите многу познати брендови на цигари, но исто така можете да уживате во ароматичниот и вистински мирис на евтините цигари што локалното население ги мотаат на штандови во улица и го продаваат за мали пари.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi