10 причини зошто го мразиме понеделникот: Еве зошто ни е толку тешко!

23 ноември, 2020
234983_shutterstock-176452418_ls

Експертите ги издвоија причините зошто понеделник е најомразениот ден во неделата

Недела е денот кога просечна личност поминува 12 минути лелекајќи во стил – „Ох не, утре е понеделник“.

Бројни студии покажаа дека повеќето луѓе се полошо расположени во понеделник отколку во другите денови.

Откријте зошто е тоа така!

Нарушен ритам на телото

Постојат физиолошки причини зошто нашиот деноноќен ритам на телото е нарушен во понеделник. Се разбира, ова е особено точно за луѓето кои работат исклучиво од понеделник до петок.

Проблемот лежи во фактот што повеќе спиеме за време на викендите во споредба со работните денови, така што во понеделник телото повторно се прилагодува на порано будење.

Покрај тоа, некои луѓе можат да останат будни за време на викендите, што ги прави уморни во понеделник.

„Кога сме уморни, имаме намалена толеранција, нетрпеливи сме и имаме помала волја“, вели психолог од Њу Јорк, др. Санем Хафиз.

Го изгубивме чувството за слобода

“Најчеста причина е што викендот е резервиран за слобода и уживање. Оваа огромна емоционална промена може да донесе навистина ужасен и тежок понеделник”, рече Хафиз.

Не ја сакаме нашата работа

Друга можна причина зошто луѓето го мразат понеделникот лежи во фактот дека некои луѓе не ја сакаат својата работа или е многу стресна. Тогаш е можно дури и да се доживее физичка реакција како наплив на адреналин или вознемиреност.

„Без разлика дали имате шеф што бара или токсичен колега, чувството на вознемиреност и депресија може да се појави во недела навечер, што ја отежнува радоста за враќањето на работа“, објасни Хафиз.

Не сме се подготвиле

Ако не сме се подготвиле за почетокот на неделата, нѐ чека стресен ден.

“Понеделникот за луѓето може да изгледа како напорен ден, но многумина не сфаќаат дека можеби се виновни за тоа. Кога некој не се подготвува, тие потсвесно се подготвуваат за неуспех. Ако не се организираме во недела, понеделник може да биде многу стресен и неподнослив.” – рече Хафиз.

Нашата култура ни кажува дека мразиме понеделник

„Живееме во култура каде што вообичаениот однос кон работата е прикажан во изјавата„ фала му на Бога што е петок “, а понеделник станува заеднички непријател“, рече Беки Стуемпфиг, советник за брак и семејство од Калифорнија

Лошо ги балансираме работата и приватниот живот

За луѓето кои работат цело време, негативните емоции во понеделник можат да бидат внатрешни знаци со кои телото нè предупредува да забавиме и да паузираме.

“Понеделник е понекогаш многу тежок затоа што луѓето немаат рамнотежа помеѓу работата и приватниот живот. Дури и ако го сакате она што го правите и понекогаш ви треба пауза. Ако работите напорно цела недела без да застанете, тоа може негативно да влијае на вашиот ум и тело. Дури и ако сте одмарале во недела, тоа не е доволно некому да се чувствува доволно одморено и повторно подготвено за работа “, вели Хафиз.

Социјална вознемиреност

Понеделник исто така може да изгледа тежок поради вознемиреност поради социјални интеракции. Ова вклучува ситуации во кои луѓето се принудени да комуницираат со други или ќе бидат во средина каде што ќе бидат споредувани со другите.

“Може да биде поврзано и со очекување на проблематични социјални ситуации. Како социјални суштества, паузата од нашиот главен извор на социјален статус, работата, создава чувство на вознемиреност кај нас, што обично се случува во недела навечер”, вели британскиот психотерапевт Ноел МекДермот.

Не сакаме промени

Клиничкиот психолог од Чикаго, Џон Мајер, вели дека не го сакаме понеделникот затоа што носи чувство на промена.

“Понеделник вклучува транзиција, а луѓето се чувствуваат вознемирени пред, за време и после. Ова е затоа што транзициите секогаш претставуваат нешто непознато, а почетокот на работната недела обично крие многу непознати”, објасни тој.

Гледаме во непознато

Во понеделник, сè уште ја чекаме целата работна недела и не знаеме какви стресни ситуации нѐ очекуваат.

„Веќе до среда, фативте ритам и сте полни со самодоверба дека успешно ќе ја доведете неделата до крај, но во понеделник, вашата верба во себе може да се разниша затоа што не знаете што ве чека“, вели психотерапевтот Мег Гитлин.

Стуемпфиг верува дека го имаме тоа чувство затоа што живееме во наградувана култура. Наместо да најдеме радост и цел во патувањето, ние се фокусираме на наградата како крајна цел.

Живееме за викенд

За оние кои сметаат дека викенд-искуствата се единственото што е важно, понеделник може да биде знак за крај на нивниот „вистински живот“.

“Ако во понеделник се чувствувате како да ја затворате вратата зад 48 часа слобода, тоа може да покаже дека живеете двоен живот. Плаќањето сметки и одењето на работа е еден живот, а она што го правиме за време на викендите е сосема друга приказна. Некој кој го живее својот живот на тој начин, секогаш ќе има проблеми во понеделник “, заклучи Хафиз за HuffPost.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi