10 совети за тоа како да ги „прочитате“ луѓето

22 декември, 2020
e0f8fcee85e37c1ac7455b578122651b

Ако сакате да откриете што навистина мисли некој, важно е да обрнете внимание на неговите раце, глас, напнатост, насмевка и пред сè – на контекстот на ситуацијата во која се наоѓате.

Невербална комуникација е начин на кој луѓето комуницираат без зборови, намерно или ненамерно. Невербалното однесување се користи за изразување емоции, покажување ставови, рефлектирање на одликите на личноста и охрабрување или менување на вербалната комуникација.

Јазикот на телото е форма на невербална комуникација која вклучува изрази на лицето, гестови, држење на телото, движење на очите, физички допир и слично.

Повеќето од нас доживеале моменти кога повеќе би сакале да користиме изрази на лицето отколку да употребуваме зборови. Стануваме премногу нервозни, срамежливи или преплавени од емоции за да можеме да размислуваме и да зборуваме јасно. Во овие случаи, невербалните сигнали зборуваат за нас. Бидејќи разговорите се реципрочни, ова обично значи дека единствено што му преостанува на соговорникот е да ги прочита овие невербални зборови.

Совети за читање луѓе:

1. Научете да разликувате позитивен и негативен говор на телото

Честопати, говорот на телото може да се подели на „негативен“ или „позитивен“. Кога нечие тело се напнува, тоа е чест негативен израз, кој може да биде поврзан со стрес, непријатност или лутина. Од друга страна, позитивниот говор на телото, како што е релаксација на телото или пријатен одмор, може да укаже на среќа и доверба.

2. Обрнете внимание на висината на гласот

Типичниот ритам на нечиј глас може да се промени во зависност од расположението. На пример, кога некое лице е тажно, неговиот глас трепери и е многу потивок. Ова значи дека лицето ќе зборува во пониска октава и побавно. Побрз, повесел глас укажува на среќа.

3. Обрнете внимание на нивното дишење

Ако некој е лут, лицето може да почне да се румени и да се поти. Оваа реакција е главно предизвикана од брзо дишење.

Кога сте лути и нервозни, мозокот ослободува хормони и невротрансмитери и кортизолот ќе почне да тече. Ова го зголемува крвниот притисок и пулсот, а дишењето станува плитко и брзо.

4. Погледнете ги нивните прсти

Ова може да звучи чудно, но кога прстите на една личност не се крути и испружени или стиснати, тоа веројатно значи дека им е лесно. Ние не одиме наоколу со целосно раширени прсти. Кога ја имате таа природна кривина и нема напнатост, тоа ви овозможува да знаете дека некој се чувствува добро и опуштено.

5. Проверете ја нивната заинтересираност

Ако некој е заинтересиран за вас или разговорот, ќе разберете бидејќи ќе ви го покаже преку невербална комуникација.

Од друга страна, ако некој е исплашен или незаинтересиран, тој нема да се труди околу вас.

6. Погледнете го нивниот стисок

Некои луѓе најверојатно ќе ги стиснат тупаниците во стресни ситуации. Ако некој веќе држи чаша или шоља, може да почне да ја стиска посилно.

7. Обрнете внимание на нивното движење

Ако некое лице се движи повеќе отколку што нормално би се движело, тоа може да биде знак на нервоза. Покрај овие знаци, знаци на нервоза може да вклучуваат и мавтање со ногата, гризење на ноктите или усните, стискање на рацете и слично.

Дишењето станува плитко, а движењата на рацете и главата стануваат брзи и непредвидливи. Се разбира, сè зависи од нивото на нервоза.

8. Обрнете внимание на насмевката

Ако некое лице се насмевне, тоа значи дека е среќно, нели? Можеби, но можеби не. Постојат неколку различни видови насмевки.

Ако некое лице ги покаже забите додека се смее, а очите полека се затвораат, тоа е знак на вистинска насмевка. Насмевката во која забите не се навистина видливи се користи за да се пренесе меѓусебна љубезност, а не вистинска среќа. Кога некое лице се насмевнува со малку крената усна, таа личност сака да постави доминација или да изрази самодоверба.

9. Погледнете ја пошироката слика

Последниот совет е дефинитивно најважен. Набљудувањето изрази на лицето може да биде корисен прв чекор, но овие изрази не се секогаш точни.

Кога се чувствуваме на одреден начин, но не сакаме луѓето да знаат како се чувствуваме, ние се обидуваме да го прикриеме тоа. Но, други знаци, како говорот на телото, обично откриваат како навистина се чувствуваме. Навистина треба да обрнете внимание на поголемата слика кога ќе прочитате нечија емоционална состојба.

Без разлика дали комуницирате виртуелно или лично, важно е да добиете поширока слика. Со други зборови, не читајте само изрази на лицето. Исто така, разгледајте други контекстуални индиции како што се говорот на телото или вербалните сигнали.

10. Контекстот е важен

Без контекст, невербалните знаци можат погрешно да се протолкуваат. На пример, вкрстените раце во некои случаи можат да бидат сигнал за отпор и нервоза, но во други тие значат и самодоверба и моќ.

Запомнете да ставите сè што се случува околу вас и да ја ставите таа личност во контекст со она што го гледате во невербалната комуникација на другата личност. Околината влијае на однесувањето.

Невербалната комуникација е важна затоа што луѓето ги изразуваат своите чувства на овој начин кога не можат да ги изразат со зборови (или намерно се обидуваат да ги сокријат). Учењето да ги читаме овие комуникациски знаци може да ни помогне подобро да ги разбереме другите, пишува зелено тело на умот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris