7 митови за батериите на мобилните телефони во кои треба да престанете да верувате

9 ноември, 2020
моб

Постојат многу митови за тоа како треба да се грижите за батеријата на вашиот телефон за да трае подолго. Но, повеќето од нив се всушност застарени информации што ги слушаме толку долго што дури и не ја доведуваме во прашање нејзината точност, а техничките експерти откриваат за што всушност се залага и што нема никаква врска со вистината.

 1. Мит: Не треба да го држите мобилниот телефон на полнач цела ноќ
  Вистината е дека паметната технологија престанува да ја полни батеријата на вашиот телефон откако ќе се полни. Ако батеријата падне до одредена точка додека е сè уште вклучена, телефонот знае кога повторно да започне да се полни, вели Серхио Флорес, електронски инженер за Samsung. На овој начин, дури и ако го полните вашиот телефон преку ноќ, батеријата на телефонот се полни само кога е потребно, вели тој.
 2. Мит: Добро е секогаш да имате вклучена опција за заштеда на батерија
  Вистина е дека доколку го пополните телефонот во режим на мала потрошувачка, тоа нема да му наштети на софтверот, но може да доведе до посиромашно корисничко искуство. Телефоните се дизајнирани да бидат навистина блескави и да ви дадат супериорно искуство, вели Бред Николс, техничар во „Staymobile“, компанија за поправка технологија. Кога ќе се префрлите на тој начин на ефикасност, тоа ќе се ослободи од сите излишни работи. Ниската осветленост може да го отежни гледањето на екранот и може да забележите дека звукот не е толку гласен колку што сакате. Покрај тоа, апликациите можат да ги проверуваат известувањата само на секои десет минути или така, така што нема да добиете инстант повратни информации на кои сте навикнале, вели Николс.
 3. Мит: Мојот телефон е целосно безбеден во јавен приклучок за полнење
  Вистина е дека користењето „јавна порта“ за полнење може да ги загрози вашите податоци. За разлика од типичен штекер на кој би приклучиле полнач, тие кабли што ги гледате во рестораните и аеродромите создаваат лесен начин за пренос на податоци.

Луѓето не сфаќаат дека не се само извор на енергија, вели Ева Веласкез, извршна директорка и претседател на Центарот за ресурси за кражба на идентитет. Не е како да приклучувате светилка во ѕид. Хакерите може да пристапат до што било на вашиот телефон – е-пошта, пораки, фотографии и многу повеќе. Ако треба многу да ја полните батеријата на телефонот на јавно место, преносен полнач е многу побезбедна опција, вели Веласкез.

 1. Мит: Морам целосно да го полнам мојот нов телефон пред да го користам
  Вистината е дека ако вашиот телефон веќе има мала батерија, прескокнувањето на првото полнење нема да влијае на неговиот животен век на долг рок. Единствената причина што некои производители предлагаат прво да се наполни, е првиот добар впечаток. Ако очекувате осумчасовна батерија и трае четири часа, тоа не е искуството што производителот сака да го имате, вели Николс. Овие препораки се најчесто за да направат корисниците да се чувствуваат како да го добиваат квалитетот на уредот што им бил ветен “.
 2. Мит: Не треба да го полнам телефонот додека не се испразни целосно
  Вистината е дека е подобро да ја наполните литиум-јонската батерија во телефонот пред да достигне нула. Таквите батерии обично „забораваат“ кое е нивното ниво на полн капацитет, па кога ќе се полнат не се полнат на истото ниво како на почетокот, вели Флорес. Големите брендови главно го решија проблемот, но старите модели сепак може да го имаат проблемот, вели таа.
 1. Мит: Една апликација не може да троши многу батерија
  Вистината е дека само една апликација може да цица еден тон батерија на телефонот. За жал, еден од вообичаените виновници е апликацијата Фејсбук. Многу апликации прават работи во позадина, дури и кога не ги извршувате, вели Николс. Апликацијата постојано проверува дали има пораки и ги ажурира статусите и го освежува вашето напојување во позадина, вели тој. Некои корисници на Андроид дури објавија дека бришењето апликации на Фејсбук им помогнало на нивните други апликации да работат 15 проценти побрзо и заштедило 20 проценти од траењето на батеријата на нивните телефони.
 2. Мит: Исклучувањето на телефонот за продолжување на батеријата е целосно бескорисно
  Вистината е дека ресетирањето на телефонот може да помогне во заштеда на батеријата. Повеќето луѓе не ги затвораат апликациите целосно кога ќе ги завршат, така што тие апликации сè уште работат во позадина. Секој од нив може да не користи многу батерија, но колку повеќе ќе истече, толку пократка ќе биде вашата батерија. Ако имате навика да ги оставате апликациите отворени, исклучете го телефонот барем еднаш неделно за да ги затворите полначите за батерии. Рестартирањето на телефонот трае две минути и обично можете да ја забележите разликата, вели Николс. Ако целосно го исклучите телефонот, тој се справува со нула задачи, наспроти 20 задачи на секои десет минути.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi