Адел и нејзиниот сопруг шетаа по плажата и наидоа на огромна лигња со тешка од над 300 килограми (ВИДЕО)

19 јуни, 2020
Адел и нејзиниот сопруг шетаа по плажата и наидоа на огромна лигња со тешка од над 300 килограми (ВИДЕО)

Адел првично сакала да ја врати лигњата во море, но потоа сфатила дека нема знаци на живот

Имено, одејќи покрај океанот, Адел Грос и нејзиниот сопруг видоа огромна лигња на брегот, тешка повеќе од 300 килограми и долга околу четири метри.

 – О Боже, бев без здив кога прв пат го видов огромното суштество. Искрено, на почетокот ми изгледаше како неверојатно предисториско животно – рече Адел за порталот „Во живо наука“, како што е соопштено од „Newsуз.ко.у“.

Таа додаде дека нема никакви траги дека огромното суштество е нападнато од ајкула или некој друг предатор и истакна дека не знае што може да биде причина за смртта.

– Предходната вечер, имавме големи бранови, па претпоставувам дека ја однеле на брегот во раните утрински часови. Баравме какви било повреди, но не најдовме ништо – објасни Адел.

Откако сподели фотографии од огромната лигњи на социјалните медиуми, Адел стапи во контакт со кураторот на океанографскиот музеј Изико, Вејн Флоренс. Д-р Флоренс и неговиот тим го презедоа телото на лигњата и според изјавата од музејот, научниците сакаат прецизно да ја испитаат анатомијата и ДНК на суштествата откако ќе заврши блокадата на земјата поради вирусот корона.