АКО РЕТРОГРАДНИОТ МЕРКУР ВИ НАПРАВИ „ПЕКОЛ“ ОД ЖИВОТОТ, ОВА Е ТЕКСТ ЗА ВАС: После ова, веќе ништо нема да биде исто!

22 октомври, 2020
retrogradni-merkur

Вашиот компјутер се однесува чудно, правосмукалката или фенот одеднаш „цркнаа“ иако се релативно нови, а што и да му кажете на вашиот партнер или колегите некако е погрешно протолкувано?

Ако верувате во хороскоп, сигурно веќе го обвинувавте ретроградниот Меркур, феномен кој наводно влијае на електричните уреди, комуникацијата, чувствата и расположението?

Оваа година, Меркур е ретрограден од 17 февруари до 10 март, 18 јули до 12 јули и за последен пат во 2020 година, од 14 октомври до 3 ноември.

Но, што велат астрономите, што е ретрограден Меркур воопшто, и дали тоа може да влијае на нас?

„Не постои физички механизам вклучен во движењето на оваа планета што би предизвикал прекин на електричната енергија, проблеми со разни уреди или промена на расположението кај луѓето“, вели д-р Марк Хамергрин, астроном на Планетариумот во Чикаго.

Првото споменување на ретрограден Меркур во астролошките кругови беше во средината на 18 век, но дури и во ерата на „лудило“ за спиритуализам, интересот за овој феномен не беше толку раширен. На крајот на 19 век, хороскопот станува сè попопуларен, а со тоа и разни „лоши предвидувања“ во кои луѓето верувале.

Во средината на 20 век, хороскопот постоел во скоро сите весници и сите биле заинтересирани за тоа како вездите ќе го одредат текот на нивниот ден и живот. Бидејќи римскиот бог Меркур владеел со полињата на патување, трговија, пари и комуникација, во астролошките кругови истоимената планета била во контакт со истите сфери од нашиот живот.

На крајот на седумдесеттите години, еден американски весник објави известување до сите читатели да не започнуваат ништо поради овој феномен.

“Кога Меркур е ретрограден, не започнувајте ништо. Тоа ќе предизвика големи магнетни бури што ќе се мешаат во пренесувањето на пораките, а Меркур е планета поврзана со комуникацијата”, напишал Балтимор Сан од 1979 година.

Веројатно сте слушнале и дека силната гравитација на Меркур ќе „влијае“ на водата во вашето тело.

Науката вели – не!

„Автомобил кој е оддалечен седум метри од вас, има поголема гравитациона сила кон вас од Меркур“, објаснува д-р Хамергрин.

Примерот за автомобил е добар и за објаснување зошто Меркур се чини дека се движи во спротивна насока од вообичаеното.

Една година на Меркур трае само 88 дена и тој кружи околу Сонцето околу четири кругови во текот на една од нашите години. Додека е „зад“ Земјата, ќе изгледа како да се движи кон исток, а кога ќе ја престигне, поради промена на перспективата, ќе изгледа како да се движи во спротивна насока.

Исто како кога возите автомобил, и престигнувате автомобил побавен од вас – двата автомобили сепак одат напред, но за вас оној што го претекнувате изгледа дека оди наназад.

Ако ни е тешко, ќе бараме механизам што можеме да го „обвиниме“ за тоа што работите се одвиваат наопаку во нашата куќа, или односите со други луѓе.

“Обидете се да анализирате дали имало„ катастрофи “во вашиот живот во последната година, кога Меркур беше ретрограден. Сигурно ќе откриете дека не се случило, бидејќи погрешно протолкуваните пораки и технички проблеми се многу чести во нашите животи. тоа се случува, а Меркур не е ретрограден, ние не го нарекуваме чудно влијание на планетата – тоа е многу обичен понеделник “, рече тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum