Ако сте забележале дека вашата коса почнува да седи, постои само еден начин да го СПРЕЧЕТЕ тоа – СЕ Е НА ВАС!

22 ноември, 2020
profimedia-0548194498

Се уште има надеж!

Никому не му е пријатно кога ќе види седа коса на главата.

Ако исто така почнавте да забележувате дека вашата коса станува седа, единственото нешто што треба да направите е – опуштете се!

Имено, научниците открија дека не станува збор за стареење, туку за премногу стрес. Истражувачите откриле дека клетките задолжени за производство на пигмент кој дава боја на нашата коса исчезнуваат кога телото е премногу изложено на дејството на кортизол, хормон на стресот.

Истражувањето е спроведено врз глувци и покажало дека бојата „се суши“ во моментот кога животните се изложени на стрес.

За жал, за оние кои ја изгубиле бојата на косата и станале седи, клетките што го создаваат пигментот не можат да се обноват, па косата останува седа, но оние кои сè уште имаат природна боја знаат што да прават.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi