Ако вашиот бојлер испушта ВАКВИ звуци кога ќе го вклучите или додека се туширате – може да ве убие!

2 октомври, 2020
shutterstock792077194-830x0

Ако го забележите овој звук кога се туширате, веднаш повикајте мајстор

Бојлер е уред што мора редовно да се проверува за да се провери неговата вистинска состојба. Иако е клучно прегледот да го изврши експерт, постои еден звук што може да укаже на дефект.

Повеќето луѓе, по купувањето и инсталирањето на бојлери, го занемаруваат одржувањето. Тоа е најголемата грешка, тврдат експертите, бидејќи е многу важно редовно да се прегледуваат вентилите, да се проверуваат прекинувачите и како се загрева водата.

Познато е дека бојлерот може, во случај на експлозија, сериозно да ве повреди или убие.

Бојлерот експлодирува поради дефект

Оној што е исптавен и правилно одржуван никогаш нема да експлодира, дури и ако не се одржува во совршена состојба, бидејќи има три вида на заштита. Само кога сè е ќе откаже, бојлерот е уништен, што е голема опасност во тој момент.

Во случај на неконтролирано загревање на водата, што може да се препознае со зуењето и вриењето на водата, што може да се слушне од бојлерот, првото нешто што треба да направите е да го прекинете напојувањето и доколку видите премногу висока температура на термометарот, под услов да е точна.

Можете исто така да го исклучите напојувањето преку прекинувачот што го снабдува бојлерот. Во случај да нема таков прекинувач, исклучете го осигурувачот на кој е поврзан бојлерот, и ако имате вграден прекинувач за напојување, активирајќи го, исклучете ја целата електрична енергија во домот, што е најбезбедно.

Бидејќи котелот е сад под притисок и напон во кој има вода, најдобро е да го исклучите додека се бањате или туширате.

Ако бојлерот е целосно исправен (нема голи жици што излегуваат надвор, нема протекување на вода во контакт со некој од нив итн.) И ако заземјувањето е добро направено, тогаш е совршено безбедно да го оставите бојлерот вклучен, но тоа обично не е случај во нашите домаќинства.

Електричен удар се јавува ако бојлер со слабо заземјување е вклучен за време на капењето.

Кога се изведува техничко прифаќање на зграда или куќа, практиката е секогаш да се контролира заземјувањето со специјални уреди. Ако заземјувањето е добро, кога грејачот ќе ја пробие земјата, се расипува осигурувач или прекинувач, а потоа има прекин на струјата во котелот.

Сепак, експертите советуваат дека секогаш, без оглед на тоа дали е заземјувањето добро или не, бојлерот треба да се исклучи пред да влезете во кадата!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum