Ако влезете во „темната соба“ на овој клуб, нема да излезете без да имате секс!

12 септември, 2020
клуб


Славната Бергхајн во Берлин е место каде не смее да влезе ниту Бритни Спирс, бидејќи немала соодветни обувки, т.е. имала потпетици на нозете.

Во текот на денот, веројатно најнормално би поминале покрај оваа зграда без да размислите двапати за тоа. Однадвор делува како стара централа опкружена со осамен супермаркет и комунистичка архитектура. Но, ако дојдете овде за време на викендите, ќе видите еден сосема поинаков свет. Ова место станува мека за љубителите на рејв и електронска музика, и татковина на неконформистите и безбедно прибежиште за сите што копнеат за исполнување на неискажливите сексуални фантазии. Тоа е најдобриот ноќен клуб во Европа: Бергхаин во Берлин.

Некои од најпопуларните списанија во светот, како што се Њујорк Тајмс и Ролинг Стоун, го нарекоа „најдобриот клуб во светот“ и е познат по безброј приказни кои вклучуваат дрога, непристоен секс и неверојатно индустриско техно, особено затоа што има најсилен музички систем во светот . Тие исто така би можеле да тврдат дека клубот е подеднакво познат по својата (не) политика за ослободување, т.е. избор на луѓе во клубот, што нема никаква врска, поточно луѓето можат да чекаат со часови, за да им биде забранет влез пред вратата, без ниту еден збор за објаснување.

Па дури и славните не се имуни на таа политика, па затоа е познато дека на почетокот на 2017 година на Бритни Спирс и беше забранет влез затоа што немаше соодветна обувка. Воопшто не е лесно да се влезе во овој „Рај на три ката“, отворен во 2004 година. Името го добил според локацијата затоа што се наоѓа во источен Берлин, меѓу популарните области Кројцберг и Фридрихшајн. Од петок навечер до понеделник наутро, ова место ги хипнотизира масите до таа мера што некои избираат да останат затворени цело време во овој бетонски лавиринт, кој меѓу најголемите обожаватели е познат и како „црква“.


Низа правила, кои на крајот – се исплаќаат Огледалата се забранети во едноставни, излитени тоалети, така што луѓето не би се плашеле од нивните рефлексии по часови и часови забави, но исто така и за да ја обесхрабрат суетата меѓу поединците. Опкружена со жица, оваа зграда се состои од Берхаин, Панорама Бар и лабораторија за секс. Ораторството е наменето само за хомосексуалци и таму мажите треба да се соблечат и да ја остават облеката во торба пред да влезат внатре.

 За време на Велигден, тука е домаќин на познатиот клуб Снакс, а целиот викенд се одржува забава за секс и фетиш, исклучиво за мажи. Друга позната точка на Бергејн се познатите „темни простории“ во кои сексот се одвива под слоганот „кој со кого доаѓа“ и во кои не важат правилата.

Но, не само тајноста привлекува внимание кон овој клуб, туку и најпознатите светски диџеи кои доаѓаат да настапат во оваа берлинска субверзивна атракција, но уште повеќе е фактот дека е навистина тешко да се помине покрај голманот.

Голманот Свен Маркарт е исто толку голема легенда како и самиот Бергхаин. Полн со тетоважи и пирсинг, тој е еден вид локална славна личност во Берлин и пионер во поставувањето на правилата за „вистинскиот сооднос“ на луѓето што им е дозволено да влегуваат. Многумина се подготвени да поминат часови и часови чекајќи да влезат, за веднаш да бидат отфрлени откако ќе се најдат пред вратата, без збор за објаснување.

Постојат бројни блогови и совети за тоа што да направите и што да избегнете за да ги зголемите шансите да ви биде дозволено да влезете во Бергеин. Постои дури и апликација што ќе ве информира за должината на редот и колку брзо се движи во кое било време. Некои од советите се да не зборувате додека чекате (особено не на англиски), да го спуштите мобилниот телефон и да не се однесувате како турист.