Анатомија на бакнежот: Зошто се бакнуваме со затворени очи

26 ноември, 2020
66c1c5ca1784354e130b4f404748eaf7

Затворените очи го олеснуваат фокусот на бакнежот

Неколку студии покажаа дека мозокот е потешко да се фокусира ако има многу визуелно одвлекување на вниманието наоколу. Нашата способност да ги чувствуваме работите се намалува ако на нашите очи им треба многу работа.

Тоа прави да се чувствуваме помалку ранливи

Бидејќи бакнувањето е една од најинтимните активности, може да се чувствувате ранливи. За да не се чувствуваме непријатно, автоматски ги затвораме очите кога бакнуваме.

Алтернативата е „чудна“

Иако контактот со очите е инаку пожелен, тоа не е случај кога станува збор за бакнување. Некој може да биде засрамен ако забележи дека го гледате во очи додека се бакнувате, а науката вели дека мозокот може да биде преоптоварен со сензации и да чувствува премногу или воопшто да не чувствува

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi