Апликација која открива дали имате корона: Вештачка интелигенција може да го детектира вирусот преку кашлање

4 ноември, 2020
inline_image_preview

Научниците од Институтот за технологија во Масачусетс (МИТ) развија алгоритам за кој тврдат дека разликува намерна кашлица кај луѓе кои имаат ковид-19, но немаат никакви симптоми, од кашлица кај здрави луѓе. Тие моментално работат на развој на бесплатна апликација која треба да им овозможи на луѓето да проверат дали имаат ковид-19, иако немаат никакви симптоми, со кашлање во телефон. Научниците ја објавија студијата во IEEE Journal of Engineering in Medicine and Biology.

Откако вежбале вештачка интелигенција на 200.000 снимки на глас и кашлица, откриле дека може да открие биомаркери како што се јачината на гласните жици, капацитетот на белите дробови и невромускулните промени во тие записи и да ги разликува од здрави луѓе. Бидејќи некои симптоми се слични кај ковид-19 (особено привремени невромускулни промени), научниците одлучија да го применат истиот модел за откривање на ковид-19. Бидејќи првичниот модел веќе беше практикуван на десетици илјади слики, тие го прилагодија за ковид-19. , врз основа на 4.000 примероци од кашлица, од кои 50 проценти биле здрави луѓе, а 50 проценти биле асимптоматски.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi