Батеријата на вашиот мобилен телефон се троши пребрзо? Еве кои се причините!

8 ноември, 2020
telefon-baterija-punjenje-baterije-punjenje-telefona-815x458


Повеќето компоненти на паметниот телефон трошат енергија од батеријата, при што некои се поголеми, додека други се помали потрошувачи. Кои компоненти се најголемите потрошувачи на нашите батерии за паметни телефони?

Сајтот Android Authority сериозно ја сфати оваа тема и состави детален список со нив:

Екран

Екранот троши повеќе електрична енергија од која било друга компонента. Може најмногу да влијае на траењето на батеријата.


Безжична врска

Телефонски сигнал, мобилен интернет, Wi-Fi, Bluetooth, GPS … Паметните телефони постојано користат барем една безжична врска, ако не и неколку одеднаш. Секој од нив претставува значително оптоварување на батеријата, затоа оние што не ги користите треба да се исклучат. Ова е особено точно за Bluetooth и GPS. Слабиот сигнал од која било од безжичните врски исто така ја зголемува потрошувачката на батеријата, бидејќи уредот постојано се обидува да провери дали има подобра или посилна врска.

Процесор и хардвер

Поновите процесори се типично помали, побрзи и енергетски поефикасни. Затоа, потребно е редовно да се ажурира софтверот за овој вид хардвер, со цел да биде подобро оптимизиран и да се намали оптоварувањето на батеријата.

Камери

Камерите ја трошат батеријата на паметниот телефон на неколку начини, иако најголемиот дел од потрошувачката е на процесорот и екранот. Со поновите модели на телефони, делумен виновник за тоа е вградената фотографија после процесирање, што дополнително троши ресурси на процесорот. Видеото е исто така доста интензивен потрошувач, особено во 4K резолуција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi