Бизарни атракции кои постојат само во Русија: Дали сте слушнале за „Воениот Дизниленд“ ?

19 октомври, 2020
14908883555f844f38b61ed943369028_690x460


Омилени туристички атракции кога станува збор за Русија се познатиот Црвен плоштад и московскиот Кремлин. За љубопитните туристи, Русија крие помалку познати, но бизарни атракции – како што е музеј посветен на вотка, изложба на телото на Ленин или, на пример, необична пливачка трка со „возрасни кукли“.

1. Мртвото тело на Ленин

Најпознати мумии во светот се анонимните богови, мумиите на децата Инки, ледениот човек или помалку анонимните мумии на античките Египќани. Карактеристично за сите овие мумии е дека тие се во различни фази на распаѓање. На некои од нив може да се најдат остатоци од кожа, коса или нокти, но очигледно е дека станува збор за мртви тела, пишува National Geographic.


Русија има нешто поспецифична „мумија“. Тоа е тело на позната политичка фигура од историјата на Русија – Владимир Илич Улјанов Ленин. По неговата смрт во 1924 година, рускиот револуционер и основач на Руската Советска Социјалистичка Република и Советскиот Сојуз беше балсамиран и ставен во излог во мавзолејот.


2. Музеј посветен на вотка

Во Санкт Петербург има музеј посветен на Владимир Путин. Тука има и музеј посветен на вотка. Полска и Русија се натпреваруваат кој е креатор на вотка, па така и Полска има свој музеј. Постои целосна приказна во музејот во Русија – од создавањето на првите шишиња со овој алкохолен пијалок до неговата позиција во современиот свет.

Foto: Depositphotos/ ivanukh


3. Пливање со кукли за возрасни

Дури и во лето, езерата и реките во Русија остануваат многу студени. Освен студот, предизвикот, кој се организира секоја година во август, на реката Об во Русија, вклучува пливање каде учесниците можат лесно да се удават, но поради смеа. Пливачката трка е специфична по тоа што пливачите со себе носат партнери на надувување. Натпреварот се вика „Гумен женски предизвик“ и бара пливачите да пливаат 100 метри со кукли, кои претходно ги надувале. Првите петмина кои ќе пристигнат ќе добијат парична награда, а за гледачите самата сцена е забавна.


4. Воен „Дизниленд“

Паркот Патриотизам во Русија е наменет за деца на училишна возраст. Главната поставка на рускиот „Дизниленд“ се состои од тенкови, фрлачи на гранати и разни оружја. Вистинскиот сјај на војната е подостапен за родителите отколку за фантастичните суштества, како што се самовилите и принцезите во вистинскиот Дизниленд.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum