Дали е можно да внесете премногу витамин Д во организмот?

14 ноември, 2020
витам

Познато е дека доволен внес на витамини е неопходен за здравјето на нашиот организам, прво преку избор на соодветна храна, а понекогаш и преку одредени додатоци кои се користат како додаток во исхраната.

Витаминот Д често се нарекува „витамин од сонцето“ затоа што се создава во организмот при изложување на сончева светлина. Сепак, од октомври до март, како што деновите стануваат сè пократки и помрачни, потребно е овој витамин да се внесува во форма на одредени додатоци и преку храна како масна риба, црвено месо, млеко и јајца.

Недостаток на витамин Д може да доведе до деформации на коските кај деца или болка во коските кај возрасните.

Овој витамин му е потребен на организмот за да се бори против безброј здравствени проблеми, а неодамнешните истражувања покажаа дека недостаток на витамин Д може да биде фактор што придонесува за респираторни инфекции како што се колви 19 – вели нутриционистката Елизабет Стјуарт.

Елизабета забележа дека е многу тешко да се добие витамин Д само преку диета, бидејќи масната риба, печурките и друга храна што содржат витамини содржат многу ниско ниво на хранливи материи.

Затоа е толку важно, особено во овој период од годината, да се справиме со додатоци на витамин Д, и оваа вест треба да ги охрабри луѓето да го испитаат понатаму – советува таа.

Колку витамин Д ни треба?
Се препорачува да се додаваат 10 микрограми витамин Д дневно од октомври до март, за време на потемните месеци.

Витаминот Д е витамин растворлив во масти, што значи дека треба да се консумира со храна богата со масти за најдобра апсорпција – вели Елизабет.

Бебињата до 1 година имаат потреба од 8,5 до 10 микрограми витамин Д на ден.

Деца од 1 година и возрасни имаат потреба од 10 микрограми витамин Д на ден.

Микрограмот е 1.000 пати помал од милиграмите (мг).

Дали е можно да се добие премногу витамин Д?
Може да добиете премногу витамин Д и може да биде опасно.

Светската здравствена организација објаснува дека консумирањето премногу додатоци на витамин Д може да доведе до премногу калциум во организмот. Ова може да ги ослаби коските и да ги оштети бубрезите и срцето.

Сите возрасни и деца на возраст од 11 до 18 години никогаш не треба да консумираат повеќе од 100 микрограми витамин Д на ден.

Децата на возраст од една до 10 години не треба да консумираат повеќе од 50 микрограми на ден, а новороденчињата помлади од 12 месеци не треба да земаат повеќе од 25 микрограми на ден.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi