Дали е ова вистината за тоа како поминуваат пушачите кои се заразуваат со вирусот корона?

19 ноември, 2020
корона

Пушењето цигари го зголемува ризикот од тешка корона инфекција со вирусот затоа што го „потиснува“ имунолошкиот одговор на организмот, се резултатите од новата студија.

Лабораториски студии на Универзитетот во Калифорнија за модели на дишни патишта направени од човечки матични клетки откриваат дека пушењето всушност ја запира работата на клучните молекули на имунолошкиот систем, наречени интерферони.

Интерфероните се гласници кои им кажуваат на заразените клетки да произведуваат протеини кои го напаѓаат целниот патоген на вирусот и се неопходни за борба против почетокот на инфекцијата. Исто така, интерфероните бараат поддршка од поширокиот имунолошки систем и ги предупредуваат неинфицираните клетки да се подготват за вирусот.

Студијата открива дека пушењето го спречува овој пат на функционирање, а тоа предизвикува до три пати зголемување на клетките заразени со вирусот.

Откритието, објавено во медицинското списание Cell Stem Cell, е во спротивност со растечкиот број на докази кои покажуваат дека пушачите всушност имаат помала веројатност да се заразат или сериозно да се разболат.

Ако замислите дека патиштата се како високи wallsидови кои го штитат замокот, пушењето цигари е како да создавате дупки на тие идови. Пушењето ја намалува природната одбрана и ова му овозможува на вирусот да се шири дури и повеќе отколку што инаку би се случил – вели авторот на студијата, д-р Бриџит Гомбертс.

На почетокот на пандемијата, кога малку се знаеше за САРС-CoV-2, што предизвикува ковид-19, истражувачите инстинктивно ги предупредуваа пушачите дека ќе бидат изложени на поголем ризик поради фактот што вирусот корона е насочен кон респираторниот систем.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi